Rekürren aftöz stomatitli hastalarda D vitamini düzeylerinin hastalık üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the impact of vitamin D levels in patients with recurrent aphthous stomatitis
- Tez No: 417407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
RAS; oral kavitede ortaya çıkan, dönem dönem yineleyen, belirgin sınırlı, eritemli halosu olan, sarı veya gri bir zemine sahip, yuvarlak veya oval ülserler ile karakterize, sık görülen bir durumdur. Etyolojisinde; lokal ve sistemik nedenler, genetik, immünolojik ve enfeksiyöz faktörlerin etkisi olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda otoimmün kökenli olduğunu destekleyen bulgular olmasına rağmen kesin bir etiyolojik faktörden söz etmek mümkün olmamaktadır. Bu çalışmada otoimmün zeminde gelişebileceği düşünülen RAS'ta D vitamini düzeylerini değerlendirerek; otoimmün hastalıklarda etkinliği araştırılmış olan, immün-modülatuar özelliği olduğu düşünülen D vitamininin düzeylerini hasta ve sağlıklı kontrol grubunda karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniklerine Mayıs 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında başvuran 18-45 yaş arası 59 sağlıklı, 61 Rekürren aftöz stomatit tanısı konulmuş toplam 120 olgu alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalık süreleri, aile öyküsü, sigara alışkanlıkları, alkol kullanımı, sistemik hastalık varlığı, günlük güneş maruziyeti, güneş koruyucu ürün kullanımı, başka bir deri hastalığı varlığı, özgeçmişleri ile ilgili bilgiler anket yöntemi ile sorgulandı. Başvuru sırasındaki aft lokalizasyonu ve sayısı not edildi. Hastalardan; etyolojiye yönelik; tam kan sayımı parametreleri, Vitamin B12, folik asit, ferritin düzeyleri ve eşlik edebilecek durumlar açısından; BUN, kreatinin, AST, ALT, kalsiyum, fosfor, iPTH, ALP, CRP, sedimentasyon ve TSH değerleri bakıldı. Tüm olgularda kanda 25 OH D vitamini düzeyi test edildi. Çalışmamızda RAS hastaları ve sağlıklı kontrol grubu D vitamini düzeyleri açısından karşılaştırıldı. D vitamini ortalama değeri hasta grubunda 8,93±5,79 ng/ml iken kontrol grubunda 11,43±6,22 ng/ml olarak saptandı. Hasta ve kontrol grupları arasında ortalama değerler bakımından anlamlı bir farklılık saptandı. Hasta ve kontrol grupları D vitamini referans aralıkları açısından karşılaştırıldı. Hasta grubunun % 67,2'sinde eksiklik, % 32,8'inde yetmezlik saptanırken; kontrol grubunun ise, % 47,5'inde eksiklik, % 52,5'inde ise yetmezlik saptandı. Hasta grubu ve kontrol grubu arasında ferritin, vitamin B12 ve folik asit seviyeleri hemoglobin ve hematokrit değerleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Çalışmamızda, ilk kez 25 (OH) D3 düzeyleri RAS ilişkisi değerlendirilmiştir ve anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Etyolojisi ve tedavisi net olmayan RAS'ta D vitamini düzeylerinin araştırılmasının faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
RAS is a common condition, which occurs in the oral cavity, has repeating periods, with a erythematous halo and clear boundaries, yellow or gray ground and characterized by round or oval ulcers. It is known that there are local and systemic causes and genetic immunological and infectious factors in the etiology. Although there are recent findings which supports that it is caused by an autoimmune origin; it is not possible to mention a definitive etiologic factor. In this study, we aimed to assess the vitamin D levels in RAS and healthy control group which is contemplated to be developed on the autoimmune ground and to compare the vitamin D levels whose impact was studied in autoimmune diseases and believed to have immune modulatory characteristics. There are a total of 120 volunteers included which is composed of 59 healthy and 61 patients diagnosed with RAS. All the cases included, were aged between 18-45 and admitted to dermatology clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University The Hospital of Medical School between May 2014-May 2015. Age, gender, disease duration, family history, smoking habit, alcohol consume, systemic diseases, daily sun exposure, use of sunscreen, other skin disease presence and background info are gathered with the survey method. The number and the localization of aphthous lesions were noted by the time of application. The complete blood count parameters, vitamin B12, folic acid and ferritin levels acoording to etiology and BUN, creatinine, AST, ALT, calcium, phosphorus, iPTH, ALP, CRP, blood rate and TSH levels according to accompanying conditions were evaluated. The 25 OH D vitamin levels were tested in all cases. The vitamin D levels in patients and healthy control groups are compared in our study. The averege value of vitamin D was 8,93±5,79 ng/ml in patients and 11,43±6,22 ng/ml in healthy control groups. A significant difference was found in the vitamin D levels between two groups. Two groups were also compared according to vitamin D intervals. While % 67,2 of the patients had deficiency and % 32,8 had insufficiency; % 47,5 of the of the healthy control group had deficiency and % 52,5 had the insufficiency. No significant difference found in the levels of ferritin, vitamin B12, folic acid and the values of hemoglobin and hematocrit between two groups. To our knowledge, this study is the first to evaluate the 25 (OH) D3 levels in RAS and significant results have been detected. We believe that it will be useful to investigate the vitamin D levels in RAS which has an unclear etiology and treatment.