Aorta abdomınalıs ve dallarının multıdetektor BT anjıografi yöntemi ile morfometrik analizi
Morphometric analysis of abdominal aorta and branches by multidedection CT anjiography
  1. Tez No: 260669
  2. Yazar: MEHMET TUĞRUL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, aorta abdominalis ve dalları incelenmiştir. Aorta abdominalis'in dalları seviyesinde çap ölçümü, dalların ise vertebra seviyesine göre orijin lokalizasyonu, çıkış yönleri, çap ölçümleri, çıkış açıları, dalların orijinlerinin birbirlerine olan mesafeleri ve aorta abdominalis ve dalarının morfolojik varyasyonlarının tiplerinin cinsiyetlere göre görülme sıklıklarının incelenmesi amaçlandı. Çalışma,20-81 yaş aralığında;72 dişi,78 erkek toplam 150 MDCT görüntüsünde yapılmıştır. Çalışmada 150 MDCT görüntüsünde (0,6 mm kesit aralığında); aorta abdominalis ve dallarından arteria phrenica inferior dextra, arteria phrenica inferior sinistra, Truncus coeliacus ve dalları, arteria mesenterica superior, arteria renalis dextra, arteria renalis sinistra, arteria mesenterica inferior ve arteria lumbalesler incelendi. Bu arterlerde yapısal varyasyon gözlenen olguların MDCT görüntüleri'leri ayrı kaydedildi. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS programında (Windows için 15.0) Independent Samples T testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. İncelemeye alınan arterlerin vertebra seviyelerine göre orijin lokalizasyonu, çıkış yönleri, çap ölçümleri, çıkış açıları, birbirlerine olan mesafe birimlerinde cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Tüm bu sonuçlar, literatürlerdeki çalışma sonuçları ile karşılaştırılarak tartışıldı.Çalışma içinde yer alan 150 vaka ile çalışma dışı bırakılan 27 vaka'nın toplamı ile 177 vaka üzerinde inceleme yapıldı ve incelenen vakaların (19 dişi, 8 erkek) %15,25 `inde aorta deviasyonu saptandı. Çalışmada sadece 75 vakada arteria phrenica'lar net bir şekilde gözlenebildi ve üzerinde gereken ölçümler yapılabildi. Çalışma sonucunda arteria phrenica inferior'lerin ortak kök olmadan aorta abdominalis'den çıktığı 20 vaka (%26,7) saptandı. Çalışmamızda18 vakada Truncus coeliacus'da (%12) varyasyon saptandı. Çalışma kapsamında 13 vakada (%8,6) arteria mesenterica superior'un, 3 vakada (%1,98) arteria mesenterica inferior'un, 39 vaka'da ise(% 26) aksesuar arteria renalis bulundu ve ölçümleri yapıldı.Çalışma sonuçlarının klinik yaklaşımlarda kanülasyon girişimlerinde daha az intima yırtığı ve daha az komplikasyona sebebiyet vermek, damar çapına uygun kalınlıkta kanülün seçilmesi, aterosklerotik plakların en sık bulunduğu dallanma yerlerine erken tanı ve girişim kolaylığı sağlamak, flep uygulamalarında ideal arterlerin bilinmesi, damar varyasyonlarının bilinmesi ile klinisyen ve cerrahların doğru teşhis ve tedavi yaklaşımlarında bulunmasına katkı sağlayacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, abdominal aorta and its branches were examined. abdominal aorta at the level of branch diameter, branch of the vertebral level of the origin according to the location, the output direction, diameter measurements, the output angles, the origin of branches in each other and the distance to the abdominal aorta and branches type of morphological variation according to gender of the prevalence of the investigation was aimed. Working in a range from 20 to 81 years, 72 females, 78 males in the total of 150 MDCT images were made. Study in 150 MDCT images (0.6 mm slice range); abdominal aorta and its branches of the right inferior phrenic artery, left inferior phrenic artery, coeliac trunc and branches, superior mesenteric artery, right renal arterya, left renal artery and inferior mesenteric arteria lumbales were examined. Observed in these arteries of patients MDCT görüntüleri'leri structural variation were recorded separately. Work as a result of data obtained in the SPSS program (for Windows 15.0) Independent Samples T test was regarded as statistically. Taken to examine the localization of origin according to the level of vertebral arteries, the output direction, diameter measurements, the output angles, the distance from each other, no significant difference between sexes in units has been observed. All these results were discussed comparing with the results of studies in the literature.Working in the 27 cases are excluded from the study with 150 cases with a total of 177 cases were made on the investigation and review of the cases (19 female, 8 male) 15.25% in the aorta was detected deviation. Study, only 75 cases clearly phrenica'lar artery and above the required measurements could be observed. As a result of working without inferior phrenic arteries common root out abdominal aorta the 20patient (26,7%) were determined. In this study at 18 cases coeliac trunc (12%) variations were detected. 13 cases under study (8,6%) superior mesenteric artery, 3 patients (1,98%) inferior mesenteric artery, 39 cases, while in (26%) were found and accessories renal artery were measured.Operating results in the clinical approach of cannulation attempts intima rupture less and less complications to cause, according to vessel diameter cannula thickness Choosing the atherosclerotic plaque is most commonly found in branch locations, early diagnosis and attempt to facilitate, flap ideal applications known arteries, veins variations known to clinicians and correct diagnosis and treatment in the surgical approach was concluded to contribute to.