Farklı düzeylerde propolis uygulamalarının farelerde lipid peroksidasyonu (MDA) ile bazı biyokimyasal parametrelere etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of propolis administrations with several levels on lipid peroxidation (MDA) and some biochemical parameters of mice
- Tez No: 260684
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRUZE KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada içme sularına farklı oranlarda (0, 10, 20, 30 mg/kgCA/gün) propolis katılan erkek farelerde lipid peroksidasyonu (MDA) değişiklikleri ile bazı metabolik, enzimatik ve lipid değerlerinde ortaya çıkan değişimler incelenmiştir.Araştırmada 3 aylık yaşta, canlı ağırlıkları birbirine yakın, toplam 128 adet beyaz erkek fare kullanıldı. Bu hayvanlar herbirinde 32 adet fare içeren 4 gruba ayrıldı. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Deney Hayvanları Ünitesi'nde yürütülen araştırma 60 gün sürdürüldü. Çalışmada kontrol ile 10 mg Propolis / kg canlı ağ/gün; 20 mg Propolis / kg canlı ağ/gün ve 30 mg Propolis / kg canlı ağ/gün; olmak üzere toplam 4 deneme grubu oluşturuldu. Deneme başında ve sonunda olmak üzere iki periyot halinde (1. gün ve 60. gün) alınan kan örneklerinde, spektrofotometrik olarak MDA ile bazı metabolik (Toplam protein, albumin, Ca, glikoz) enzimatik (AST, ALT, LDH) ve lipid (total kolesterol, HDL-LDL kolesterol, trigliserit, fosfolipid) değerlerinin ölçümleri gerçekleştirildi.Malondialdehit (MDA), 3. ve 4. gruplarda önemli oranda düşüş göstermiştir. Albumin verilerinin 2. grup dışındaki gruplarda 1. güne oranla 60 günde önemli artışlar içerisinde olduğu görülmüştür. Kalsiyum (Ca) değerlerinde gruplar arasında belirgin bir değişim gözlenmez iken glikoz değerlerinde hem her bir grubun 1. gün ve 60. gün değerlerinde hem de 4.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of propolis supplementation with several levels (0, 10, 20, 30 mg/kg live weight /day) into drinking water of male mice on plasma lipid peroxidation (MDA), and some metabolic, enzymatic and lipid parameters were investigated.In this trial, a total of 128 Swiss Albino male mice which have 3 months age, in equal of body weight were used. Animals were housed in S.Ü. Veterinary Faculty Experimental Animals Unit. Experimental period was lasted at 60. day. There were four experimental groups in this study as following; 1. Control (no supplementation) 2. 10 mg propolis/kg live weight/day, 3. 20 mg propolis/kg live weight/day and 4. 30 mg propolis/kg live weight/day. At the beginning (1.day) and end of the experiment (60. day), blood samples were taken by cardiac puncture; plasma MDA and some metabolic (total protein, albumin, Ca, glucose) enzymatic (AST, ALT, LDH), lipid (total cholesterol, HDL-LDL cholesterol, trygliceride, phospholipid) levels of mice were determined.Plasma MDA levels were spectrophotometrically determined and it was found that these levels statistically decreased in 3. and 4. experimental groups. It was seen that albumin levels represented with increase trend in all groups except for 2. during the 60 day. Also, total protein levels increased in the all groups; especially in 4. group that received 30 mg propolis /kg live weight/day total protein levels were determined as higher than the levels reported for this species. While there were no any statistically differences in calcium (Ca) levels, glucose statistically decreased between not only 1. and 60.