Pediyatrik kardiyoloji konsültasyonlarının prospektif değerlendirilmesi
Prospective evaluation of pediatric cardiology consultations
  1. Tez No: 260695
  2. Yazar: BANU DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde uzmanlaşmanın giderek artması ve pekçok hastalığın birden fazla sistemi ilgilendirmesi nedeniyle konsültasyon gereksinimi artmıştır. Kalp hastalıklarının başvuru şekli asemptomatik bir üfürümden, ağır siyanoz, kalp yetersizliği ya da şok tablosuna kadar değişen geniş bir yelpazede yer alır. Genel pediyatri pratiğinde kalp hastalarının doğru saptanması, hangi hastalardan, ne zaman konsültasyon istenmesi gerektiğinin bilinmesi bu hastaların prognozunu önemli oranda etkileyebilir.Çalışmamızda pediyatrik kardiyoloji bölümünden istenen konsültasyonlar değerlendirildi ve konsültasyon nedenleri, konsültasyon isteme yöntemlerinin uygun olup olmadığı, istenen konsültasyonların ne oranda kalp hastalıklarıyla ilişkili olduğu araştırıldı, hangi başvuru nedenlerinin daha fazla kalp hastalığı tanısıyla sonuçlandığının bulunması amaçlandı.Marmara Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Polikliniği'nden bir yıl süresince istenen tüm konsültasyonlar kayıt altına alındı. Konsültasyon istenirken daha önceden hazırlayıp tüm servislere dağıttığımız konsültasyon formları kullanıldı. Konsülte edilen tüm hastaların demografik özellikleri , izleyen hekimin konsültasyon isteme nedeni, hastanın hangi primer tanı ile takip edildiği ve kardiyolojik ön tanısı kaydedildi. Her hastanın şikayeti, hikayesi, özgeçmiş ve soygeçmişi sorgulandı. Konsülte edilen tüm hastaların vital bulguları kaydedildi, fizik muayeneleri ve ayrıntılı kardiyak muayeneleri yapıldı. Gerekli görülen hastalara telekardiyogram, elektrokardiyogram ve ekokardiyografik inceleme yapıldı. Bu incelemelerle her hastaya kesin tanı konuldu ve tedavi önerilerinde bulunuldu.Toplam 398 hastadan 423 konsültasyon istenmişti. İstenen konsültasyonların %48,2' sinde ( 204 konsültasyon ) kardiyolojik ön tanı belirtilmemişti. Yüzde 25 hasta (106 hasta) acil, %75 hasta ( 317 hasta ) elektif olarak danışılmıştı. Hastaların 230' u ( %54,4 ) erkek, 193' ü ( %45,6 ) kızlardan oluşmaktaydı. Kız çocukların yaş ortalaması 4,22±5,15 ( medyan yaş 3 aylık ), erkek çocukların yaş ortalaması 4,29±5,5 ( medyan yaş 2 aylık ) bulunmuştu. Acil danışılan hastalarda kalp hastalığı bulunma oranı elektif olanlara göre daha fazla olduğu görüldü ( p< 0,02 )Hastaların %51' ini yatan ( 216 hasta ), %49' unu ayaktan izlenen hastalar ( 207 hasta ) oluşturuyordu.
Özet (Çeviri)
The need for consultation has increased because of high degree of specialization and, since many disease states involves more than one organ or system. Presentation of heart disease may change in a wide range from an asymptomatic murmur to a severe cyanosis and cardiogenic shock. Acurate identification of the patients with heart disease and the time and methods of consultation affects the prognosis of the patients in general pediatric practice.We have evaluated the consultations requested from pediatric cardiology department and searched for the causes of consultation, if the methods are appropriate, and the relation of heart disease with various causes of consultations.All the consultations requested from Marmara University Pediatric Cardiology Department were recorded. The consultation form prepared for this purpose was distributed to all departments. The demographic characteristics, the cause of consultation, the primary diagnosis of the patient, cardiologic prediagnosis of the primary physicians were learned. The complaints, present and past history, family history were questioned. Vital signs were mesaured and a detailed physical and cardiovasculer system examination was performed. Telecardiogram, electrocardiogram and echocardiogram were performed in patients as required. A definite diagnosis was obtained and treatment was given if necessary.As a result, 423 consultations were requested from 398 patients. No prediagnosis was suggested in 48% ( 204 patients ) of the consultations. 230 of the patients (54.4%) were males and 193 (45.6%) consisted of girls. The average age of girls 4.22 ± 5.15 (median age 3 months), boys 4.29 ± 5.5 years (median age 2 months) was found. Twenty-five percent of the patients ( 106 patients ) were consulted urgently and in 75% of the patients elective consultation was requested. The ratio of heart disease in urgent patients was significantly higher than elective patients ( p=0,02 ).Fifty-one percent ( 216 patients ) were inpatients and 49% ( 207 patients ) were outpatients.