Adenozin deaminaz enziminin kinetik özellikleri üzerine flavonoidlerin etkisinin araştırılması
The effects of flavonoids on the kinetics of adenosine deaminase enzyme
  1. Tez No: 260696
  2. Yazar: SEÇİL ŞENGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Adenozin deaminaz Sigma firmasından temin edildi ve fizikokimyasal ve kinetik özellikleri araştırıldı. Michaelis-Menten grafik ve eşitliği kullanılarak adenozin substratına karşılık enzimin Km değeri 105 µM olarak bulundu. Quercetin, Caffeic acid ve Naringenin gibi birkaç flavonoidin, sıcaklık ve pH'ın enzim üzerine etkisi araştırıldı. Quercetin, Caffeic acid ve Naringenin'in için inhibisyon tipinin karışık tipte olduğu saptandı. Optimal pH ve sıcaklık aralığı ise sırasıyla 6.0-7.4 ve 35 - 50 °C olarak belirlendi.Sonuçlar, flavonoidlerin ADA aktivitesinin güçlü bir inhibitörü olabileceğini ve sahip oldukları farmakolojik özellikleri ile bu inhibisyonu gerçekleştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Adenosine Deaminase purchased from sigma and its physicochemical and kinetic properties were established.Km value of the enzyme against adenosine substrate was found to be 105 µM by using Michaelis-Menten equation and graphic. Then, the effects of several flavonoids such as Quercetin, Caffeic acid, Naringenin and some factors like temperature and pH on the enzyme kinetics were observed. It has been found that, Quercetin, Caffeic acid and Naringenin influence of mixed type inhibitors of the enzyme. The ranges for optimal pH and temperature were 6.0 - 7.4 and 35 - 50°C, respectively.The differential inhibitory effects of flavonoids can seem structurally related. The results demonstrated that structurally selected flavonoids are strong inhibitors of ADA activity that can be correlated to their pharmacological acts.