Montelukast sodyum içeren tabletlerde safsızlık tayini ve yöntem validasyonu
The impurity analysis and impurity method validation of montelukast sodium tablets
  1. Tez No: 260709
  2. Yazar: ELİF GONCA SİVRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. TUNCEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Montelukast Sodyum tablette bulunan bozunma kaynaklı safsızlıkları için ICH Q2(R1) Validation of Analytical Procedures: Text and Methodology'' referans ve Montelukast Sodyum'un ilaç ana dosyası kaynak alınarak metot geliştirilen safsızlık tayininin yapılması ve analitik yöntem validasyonu yapılması amaçlanmıştır.Çalışmada hareketli faz olarak asetonitril ve sodyum dihidrojen fosfat dihidrat çözeltisi (pH=3.7 ) UV-Vis dedektör ? = 225nm ` de kullanılmıştır. Bu kromatografik şartlarda Montelukast Sodyum'un yapısına uygun, etkin madde ile etkileşime girmeyen, metal safsızlıkları bulunmayan Symmetry C18, 150x3.9mm, 5µ kolon seçilmiştir.Safsızlık metodunda 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-klor-2-kinolinil)etenil]fenil]-3-(2- karboksi fenil)] propil]tiyo]metil]-siklopropan asetik asit disodyum (Safsızlık A), 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-klor-2-kinolinil) etenil]fenil]-3-[2-(1-hidroksi-1-metiletil)]fenil]metil] siklopropan asetik asit (Safsızlık B) için geri kazanım LOQ seviyesinde % 126.9 , 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-klor-2-kinolinil)etenil]fenil]-3-[1-hidroksi-1metiletil)fenil]propil]sülfinil]metil] siklopropan asetik asit (Safsızlık C) için LOQ seviyesinde geri kazanım ortalama % 107.6 , için geri kazanım LOQ seviyesinde ortalama %101.5, 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-kloro-2-)etenil]fenil]-3-[2-[1-(1- metil)etanil)]fenil]propil]tiyo]metil] siklopropan asetik asit (Safsızlık D) için geri kazanım LOQ seviyesinde ortalama % 102.6 ve Montelukast Sodyum için geri kazanım LOQ seviyesinde ortalama % 98.1 bulunmuştur.Tüm safsızlıklar için 0.000005 ? 0.003 mg/ml konsantrasyon aralığında doğrusallık bulunmuştur.Kesinlik parametresinde ise safsızlık tayini için standart Montelukast Sodyum çözeltisinden elde edilen pik alanlarının relatif standart sapması 0.4 bulunmuştur.Yenilenebilirlik parametresi testinde1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-klor-2-kinolinil)etenil]fenil]-3-(2-karboksifenil)]propil]tiyo]metil]-siklopropan asetik asit disodyum (Safsızlık A), 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-klor-2-kinolinil) etenil]fenil]-3-[2-(1-hidroksi-1-metiletil)]fenil]metil] siklopropan asetik asit(Safsızlık B), 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-klor-2-kinolinil)etenil]fenil]-3-[1-hidroksi-1metiletil)fenil]propil]sülfinil]metil]siklopropan asetik asit (Safsızlık C), 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-kloro-2-)etenil]fenil]-3-[2-[1-(1-metil)etenil)]fenil] propil]tiyo]metil]siklopropan asetik asit (Safsızlık D) için pik alanı değerlerinin bağıl standart sapması sırasıyla 0.82, 0.75, 0.81, 1.09 olarak tespit edilmiştir.Safsızlık metodu sonuçları farklı analist ve farklı cihaz kullanılarak tekrar edildiğinde sonuçların birbirinden farklı olmadığı bulunmuştur. Sağlamlık testinde metodun yapılan değişimlerden anlamlı bir şekilde etkilenmediği gözlemlenmiştir. Sistem uygunluk testleri sonucunda sistemin doğru ve yeterli olduğu kanıtlanmıştır. Çözelti stabilitesi çalışmaları 48 saatin sonucunda alanlardan elde edilen % değişim sonucunda standart çözeltisinin ve test çözeltisinin stabil olduğu görülmüştür.Hızlandırılmış stabilite çalışmalarında Montelukast Sodyumun bozunma ürünü olarak bilinen safsızlıklarının değerinde artış gözlenmiş fakat artışın ilaç ana dosyasında belirtilen sınır içerisinde kaldığı, böylece yöntemin Montelukast Sodyumu safsızlıkları için seçici olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present work, the aim is to search appropriateness of impurities, which are taken reference from Q2(R1) Validation of Analytical Procedures: Text and Methodology and Montelukast Sodium Drug Master File, for film coated tablets and perform method validation.Mobile phase was acetonitrile and sodium dihydrogen phosphate (pH=3.7), UV-Vis detector was set at ? = 225 nm.At these chromatographic conditions, stationary phase experiments were done. Finally Symmetry C18,150x3.9mm,5µ column was selected because of it?s suitable structure for Montelukast Sodium. There was no interaction between column and active substance and there had no metal impurities in this column.In the method, recovery for Impurity A, Impurity B, Impurity C and Impurity D were with in the confidence limits. Linearities were obtained in the concentration range for all impurities, repeatabilities were calculated from the relative standart deviation of peak area values of the impurities.Recoveries were 126.9 % for 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-chloro-2-quinolinyl)ethenyl]phenyl]-3-[2-(1-hydroxy-1methylethyl)]phenyl]methyl] cyclopropane acetic acid(Impurity B) at LOQ level, 107.6 % for 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-choloro-2-quinolinyl)ethenyl]phenyl]-3-[1-hydroxy-1 methylethyl)phenyl]propyl]sulfinyl]methyl] cyclopropane acetic acid (Impurity C) at LOQ level, 101.5 % for 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-chloro-2-quinolinyl)ethenyl]phenyl]]-3-(2-carboxy)]phenyl]propyl]thio]methyl]- cyclopropane acetic acid disodium (Impurity A) at LOQ level, 102.6 % for 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-choloro-2-)ethenyl]phenyl]-3-[2-[1-(1- methyl)ethanyl)]phenyl]propyl]thio]methyl]cyclopropane acetic acid (Impurity D) at LOQ level and 98.1% for Montelukast Sodium at LOQ level.Linearity was obtained in the concentration range of 0.000005-0.003 mg/ml for all impurities. Repeatibilities were calculated from RDS of peak area values and were found as 0.82 for 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-chloro-2-quinolinyl)ethenyl]phenyl]-3-[2-(1-hydroxy-1-methylethyl)]phenyl]methyl] cyclopropane acetic acid (Impurity B) , 0.75 for 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-choloro-2-quinolinyl)ethenyl]phenyl]-3-[1-hydroxy-1methylethyl)phenyl]propyl] sulfinyl] methyl] cyclopropane acetic acid (Impurity C) ,0.81 for 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-chloro-2-quinolinyl)ethenyl]phenyl]]-3-(2-carboxy)]phenyl]propyl]thio]methyl]-cyclopropane acetic acid disodium (Impurity A) ,1.09 for 1-[[[(1R)-1-[3-[(1E)-2-(7-choloro?2-)ethenyl]phenyl]-3-[2-[1-(1-methyl)ethanyl)]phenyl]propyl]thio]methyl]cyclopropane acetic acid (Impurity D).The method was also performed by different analysts and on different instruments tests and the results were not different from each other at 99 % confidence level. In robustness tests it was observed that, the method was not influenced from varitions easily. For system suitability tests active subtance solution was injected to HPLC at 6 times and relative standart deviation (RSD) of the peak area was in accelerated degredation studies, impurities , the amount of the impurities were increased slightly but they remained in the limit of drug master file.As a result, it was observed that the method is selective enough for the determination of Montelukast Sodium impurities.