Hemşirelerin profesyonellik davranışlarının iş doyumuna etkisi
The effect of nurses?professionalism behaviours on job satisfaction
  1. Tez No: 260710
  2. Yazar: SERPİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırma, hemşirelerin profesyonellik davranışlarının iş doyumuna etkisine bakmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan birisi Sağlık Bakanlığı'na, biri Üniversite'ye diğeri Özel bir kuruma bağlı üç ayrı hastanede, hemşirelerin görev aldığı tüm ünitelerde yapılmıştır. Araştırmaya en az ön lisans mezunu eğitimi almış hemşireler dahil edilmiş ve araştırma 531 hemşire üzerinde yapılmıştır.Veriler, ?Kişisel Bilgiler?, ?Hemşirelikte Profesyonelliğe İlişkin Davranışsal Envanter? ?Minnesota Doyum Ölçeği?, kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelere veri toplama formu verilerek araştırmacının gözetiminde doldurmaları sağlanmıştır.Veri toplama formu 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren 9 soru, ikinci bölümde profesyonelliğe ilişkin 39 soru, üçüncü bölümde iş doyumuna ilişkin 20 soru ve son olarak hemşirelerin profesyonellik ve iş doyumuna ilişkin görüşlerini içeren 4 soru olmak üzere toplam 72 soru yer almaktadır.Verilerin kodlama ve değerlendirme işlemleri SPSS 18.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Tek Yönlü Anova, Ki-Kare Testi, Tukey ve LSD Post Hoc testleri, Korelasyon analizi, Regresyon Analizi, sayı, yüzde, frekans ve ortalama SD hesapları kullanılmıştır.Araştırmada hemşirelerin sorulara verdikleri cevaplar bakımından, genel olarak orta düzeyde iş doyumu algıladıklarını (özel hastane =3.400±0.696; üniversite hastanesi =3.130±0.659; devlet hastanesi =2.770±0.682 ), özel hastanede çalışan hemşirelerin en yüksek profesyonellik ortalaması aldıkları ( = 8.410±3.213), profesyonellik ile iş doyumu arasında pozitif yönde bir ilişki ve bu ilişkinin anlamlı olduğu (r=0.299; p= 0.000) saptanmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research has been done descriptively to view the effect of nurses? professionalism behaviours on job satisfaction.The research, within the boundaries of metropolitan municipality Ankara, was done in all of the units of three different hospitals depending on the ministry of health, private corporation and university where the nurses took charge in. The nurses who at least got associate degree were incorporated into the research and it was studied on 531 nurses.Data was gathered under three titles `personal informations? `behavioral inventory concerning professionalism in nursing? `Minnesota Satisfaction Questionary?. The nurses who accepted to take part in the research were handed out data collection form and they filled them out under the reseacher supervision.Data collection form has four parts. In the first part 9 questions covering the descriptive characteristics of the nurses, in the second one 39 questions about professionalism, in the third section 20 questions related to job satisfaction and in the final part 4 questions about the opinions of nurses related to professionalism and job satisfaction, in total 72 questions were prepared.Encoding and evaluation procedure were carried out through SPSS 18.0 program. In the evaluation of data, `one way anova, chi-square test, Turkey?s and LSD Post Hoc tests, correlation analysis, regression analysis, number, percentage ,frequency and average SD calculations were used.According to the answers of the nurses to the questions in the research, it was determined that the nurses generally achieved job satisfaction at medium level (private corporation =3.400±0.696; university =3.130±0.659; ministry of health =2.770±0.682), that the nurses working for private hospital got the highest professionalism average ( = 8.410±3.213), that there was a positive correlation between the professionalism and job satisfaction and this correlation was meaningful(r=0.299; p= 0.000).Suggestions have been made in the direction of results in the research.