Sambucus L.türleri üzerinde fitoterapötik çalışmalar
Phytotherapeutical studies on Sambucus L.
- Tez No: 260708
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sambucus nigra çiçekleri, terletici, sekresyon azaltıcı etkilerinden dolayı soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır. Türkiye'de iki Sambucus türü yetişmektedir; S.nigra ve S.ebulus. Her iki tür de halk tıbbında kullanılmaktadır. İkinci türün özellikle yaprakları yaygın olarak romatizma ağrılarına karşı kullanılmaktadır.Bu çalışmada Sambucus türlerinin botanik ve kimyasal özellikleri, biyolojik aktivite ve kullanışları ile ilgili bilgi derlemesi yapılmıştır. Ayrıca ülkemizde yetişen türlerin bitki numuneleri ve aktarlarda satılan droglar deneyler yapılarak karşılaştırılmıştır. Bu amaçla Avrupa Farmakopesinde verilen analizler yapılmıştır.Aktarlardan alınan numuneler Sambucus nigra olarak teşhis edilmiştir. Kurutmada kayıp miktarları % 8.66 ? 9.85 arasında ve toplam kül miktarı % 5.65 ? 6.68 arasında bulunmuştur. Keza aktarlardan alınan numunelerde yabancı madde analizi Farmakopede belirtilen % 8 limitinden yüksek bulunmuştur. Kahverengi çiçek analizi ise Farmakopenin belirtiği % 15 limitinin altında bulunmuştur.İTK analizinde numuneler flavonoitler ve fenolik asitler yönünden araştırılmıştır. Her iki türün çiçek ve yaprak bileşimleri farklı bulunmuştur ve türlerin ayrımı için İTK analizlerinin de yol gösterici olduğu tesbit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The flowers of Sambucus nigra are used for treating of colds by their diaforetic and reducing of secretion activities. In Turkey there are two Sambucus species; S.nigra and S.ebulus. Both of them are used in folk medicine. The second species, especially leaves are used widely for relieve rheumatic pain.In this study, botanical and chemical properties, biological activities and usage of Sambucus species were investigated. Moreover, Sambucus plant samples which grown in our country and drugs sold in markets were compared with the experiments. For this purposes, the desired analysis of European Pharmacopoeia were made.Samples sold in market were characterized as Sambucus nigra. In the assays; loss on drying was found as 8.66 ? 9.85 % and total ash as 5.65 ? 6.68 %. In the samples bought from markets, amounts of foreign matter was found so higher than 8 % that is the limit cited in European Pharmacopeia. In the analysis of brown flower, their amounts were found lower than the European Pharmacopoeia?s limit of 15 %.In TLC studies, samples were investigated with regards to flavonoids and phenolic acids. The composition of the flowers and leaves of the two species was found different and the TLC analysis was evaluated as leading method for the characterization of these two species.