Bir ilköğretim okulu öğrencisi 7-14 yaş grubu çocuklarda şişmanlık görülme sıklığı
Prevalence of obesity at 7-14 age children in a primary school
- Tez No: 260757
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Şişmanlık sağlığı bozacak ölçüde yağ dokularında anormal veya aşırı miktarda yağ birikmesi durumudur. Çocukluk çağı şişmanlığının günümüzde gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde gösterdiği artış dikkat çekici boyuttadır.Bu çalışma Çorum ili Sungurlu ilçe merkezinde 7-14 yaş arası ilköğretim öğrencilerinde şişmanlık sıklığını tespit etmek, şişmanlık üzerinde etkisi olabilecek faktörleri belirlemek amacıyla Mart 2009'da Yavuz Selim İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilen kesitsel tipte bir çalışmadır. Öğrenciler ve aileleriyle ilgili tanımlayıcı bilgileri ve şişmanlık risk faktörlerini içeren anket formu öğrencilere dağıtıldı. Toplam 305 öğrencinin boy ve kiloları ölçülerek Beden Kitle İndeksleri hesaplandı. Dünya Sağlık Örgütü'nün 5-19 yaş grubu çocuklarda yaşa göre BKİ standartlarına göre öğrencilerin %12.5'inin fazla kilolu, %4.9'unun şişman olduğu saptandı.Öğrencilerin yaşları, gün içersindeki yaptıkları aktivitelerin süreleri, televizyon-bilgisayar başında geçirdikleri zaman, sabah kahvaltısı yapma durumları, öğün aralarında atıştırma alışkanlıkları, annelerin şişman olma durumları ile öğrencilerin fazla kilolu ve şişman olma durumları arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Sonuç olarak şişmanlık; ülkemizde özellikle büyük şehirlerde olduğu gibi, Anadolu'da da çocuklar arasında artış gösteren önemli bir sağlık sorunudur. Bu nedenle özellikle çocuklar okullarda yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilinçlendirilmeli, fiziksel aktivite konusunda heveslendirilmeli, genel olarak da tüm toplumun konunun önemi konusunda aydınlatılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as abnormal or excessive fat accumulation that may impair health. Today, childhood obesity appears more strikingly in both developed and developing countries.The aim of this cross-sectional study was determining the prevalence of the obesity and the factors affecting it between 7-14 years old students from Yavuz Sultan Selim Primary School in Sungurlu province in Çorum city on March 2009. The questionnaire forms including descriptive information about the students and their families and risk factors of the obesity were given to the students. A total of 305 students length and weight were measured and their body mass index were calculated. Obesity were defined using World Health Organization definition. As a result 4.9 % of students were found obese, 12.5 % were overweight.The relationship between overweight and obese students in their age groups, the duration of their daily activities and the time they spend with tv and computer, breakfast meals intervals, having too many snacks between meals in a day, their mothers having been overweight found statistically significant.In conclusion, obesity is a major health problem more and more increased among children not only in big cities but also throughout towns in Turkey. For that reason, especially children should be informed and made conscious on healthy and balanced nourishment at schools, encouraged on physical activities, and as a common way, all the society should be well directed and well enlightened for the importance of this subject.