Kemoterapi uygulamasının sıçan akciğer dokusuna etkilerinin yapısal düzeyde incelenmesi
The effects of chemotheraphy in rat lung tissue levels of structural analysis
  1. Tez No: 260758
  2. Yazar: GÜLCE NAZ SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kanser tedavisinde kullanılan kemoteropatik ilaçların toksik etkileri bilinmektedir. Bu kemoteropatiklerden birisi olan siklofosfamid, akciğerlerde; alveoler düzeyde pnömoni, tip 1 pnömosit hücre hasarı, anormal tip 2 hücresi oluşumu, fibrozis ve alveol esnekliğinin bozulmasına neden olmaktadır. Antioksidanlar ile yapılan ön tedaviler ilaç kullanımı süresindeki hasarı önleyebilmektedir.Çalışmamızda siklofosfamid'in normal akciğer dokusunda olaylandırdığı dejeneratif etkiler üzerine askorbik asit, ? -tokoferol ve selenyum'un olası antioksidan etkilerini immünohistokimyasal ve elektronmikroskobik düzeyde değerlendirmeyi amaçladık. Bu nedenle yapısal hasar ve gelişim moleküllerinden AT1 ve PCNA, apoptozis sinyal moleküllerinden kaspaz-8 ve kaspaz-9 antikorlarını kullandık.Siklofosfamid uygulanan akciğer dokusunda; epitel, alveolar makrofajlar, lenfosit toplulukları ve bağ dokuda PCNA, bronkus, alveol ve damar endotelinde AT1, düz kas hücreleri, alveol duvarı ve lenfosit yığınaklarında ise kaspaz-8 ve kaspaz-9 immünreaktivitelerinin kontrole karşın orta-kuvvetli derecede arttığı saptandı. Siklofosfamid ve ? -tokoferol'ün birlikte uygulandığı grupta bronkiolus epiteli, endotel hücre çekirdekleri, lenfosit yığınaklarında yoğun PCNA, kontrol grubuna eşdeş AT1, kaspaz-8 ve zayıf kaspaz-9 tutulumu belirlendi. Askorbik asit uygulanan grupta, PCNA immünreaktivitesi oldukça az, AT1, kaspaz-8 ve kaspaz-9 tutulumları ise siklofosfamid grubuna eşdeşti. Selenyum uygulanan grupta siklofosfamid grubuna karşın PCNA ve AT1 tutulumları az, kaspaz-8 ve kaspaz-9 immünreaktiviteleri ise siklofosfamid grubuna benzerdi. Her üç antioksidanın uygulandığı grupta, bulgular siklofosfamid grubuna eşdeşdi.Elektron mikroskobik bulgularımızda; siklofosfamid uygulanmış akciğer dokularında tip 2 alveolar hücre sitoplazmalarında, mitokondriyonlarında vakuolleşme, kristolizis, lamellar düzenlenimde bozukluk ve apoptozise gidiş gözlemlendi. ? -tokoferol uygulanan grupta ise düzgün mitokondriyonlar, azalmış fibrozis, zar ve lamellar cisim defektleri saptandı. Diğer grupların ise siklofosfamid grubuna benzerlik gösterdikleri belirlendi.Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgulara göre; sıçanlarda kemoterapi uygulanması sırasında alınan antioksidanlardan yalnızca ? -tokoferol'ün, doku hasarını etkin biçimde geri dönüştürebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The chemotheuropathic medicines which become used at cancer cure toxic effects is known. One of these chemotheuropathics ?cyclophosphamide- in lungs, alveolar levels of pneumonia, type 1 pneumocyte cell damage, abnormal type 2 cell formation, fibrosis and alveolar flexibility has led to corruption. The pre-treatment with antioxidants prevent damage from drug use can be long.In our study, we aimed to immunohistochemically and electronmicroscobically evaluate the possible antioxidant effects of ascorbic acid, ? -tocopherol and selenium, on the degenerative effects of cyclophosphamide on normal lung tissue. To this end, we used AT1 and PCNA as injury and developmental signal molecules; caspase-8 and caspase-9 as apoptotic signal molecules.Following cyclophosphamide application, we observed, an increase in PCNA immunoreaction in epithelium, alveolar macrophages, lymphocytes and connective tissue, in AT1 immunreaction in bronchus, alveolar and vascular endothelium, in caspase-8 and caspase-9 immunreaction in smooth muscle cells, the alveolar wall and lymphocytes when compared to control group. In ? -tocopherol group; in bronchiolus epithelium, endotel cell nucleus and lymphocytes had showed a strong immunpositive reaction in PCNA analysis. AT1, caspase-8 and caspase-9 immunreactions were similiar to the control group. In ascorbic acid group we observed a decrease in PCNA immunreactivity. Following cyclophosphamide and selenium application, we determined a decrease in PCNA and AT1 immunreactivity when compared to cyclophosphamide group. Conversely in both cyclophosphamide and antioxidant treated group, results showed similarty with the cyclophosphamide group.Following electronmicroscobic examinations, we observed vacuolization in type 2 alveolar cell cytoplasma and mitochondrions, crystolysis, disorder of lamellar formation and being prepared to apoptosis. Following ? -tocopherol application evidences showed that mitochondrions, cytoplasma and lamellar bodies were partially normal when compared to cyclophosphamide group. But other groups were similiar to the cyclophosphamide group.According to the findings obtained in our study, rats received chemotherapy during the implementation of the antioxidant ?only ? -tocopherol- can be repressed or degraded of tissue injury and may return degenerative changes.