Aterosklerotik olgularda Okside-LDL'nin homosistein tiyolaktonaz enzim aktivitesiyle ilişkisi
The relationship between ox-LDL and homocysteine thiolactonase enzyme activity in atherosclerotic cases
- Tez No: 260761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ateroskleoz ve aterosklerozla ilişkili miyokardiyal infarktüs, felç ve periferal vasküler hastalıklar gibi komplikasyonlar ölüme sebep olabilen patolojik durumlardır. Günümüzde ateroskleroz gelişiminde rol oynayan birçok faktör tanımlanmış ve hastalığın gelişimini önleyici veya tedavisinde yardımcı olabilecek çeşitli moleküller üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Ox-LDL ateroskleroz patojenezi ve ilerlemesinde temel rolü olan bir moleküldür. Bunun yanısıra artmış plazma homosistein düzeyleri de ox-LDL gibi ateroskleroz gelişiminde rol oynayan bir risk faktörüdür. HDL ile ilişkili PON1 enzimi LDL'leri oksidatif modifikasyona karşı koruyarak, hcy-tiyolaktonaz ise homosisteinin toksik etkilerini azaltarak aterosklerozda koruyucu rol oynamaktadır.Bu çalışmada anjina pektoris öntanısı ile koroner anjiyografi yapılmasına karar verilmiş 36 hasta ve kontrol grubunu oluşturan koroner anjiografisi yapılmış 12 bireyde ox-LDL, PON ve hcy-tiyolaktonaz enzim aktiviteleri ölçülerek değerlendirildi. Koroner aterosklerozun (KAH) şiddeti ?Gensini Skorlaması? ile tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis and related myocardial infarction, brain strokes and peripheral vascular diseases are life threatening complications. Today many factors that contribute to atherosclerosis are identified. And researches are still in progress on the molecules to prevent and treat atherosclerosis. Ox-LDL is the fundamental molecule about the progress and pathogenesis of atherosclerosis. And also increase of plasma homosistein level is a contributing risk factor for atherosclerosis. HDL related PON1 enzyme have a protective role that protects LDL patricules against oxidative modification and also homocysteine thiolactonase have protective role in atherosclerosis that reduces toxic effects of homocysteine.In this study, 36 patients who were scheduled for angiography with angina pectosis diagnosis and 12 patients that had undergone coronary angiography were included. In these patients ox-LDL, PON and Hcy-tyolactonase enzyme activities were measured. Coronary atherosclerosis was evaluated with ?Gensini Scoring System?.