Elit erkek yüzücü ve sedanterlerde maksimal aerobik yüklenmenin total oksidan (TOS) ve total antioksidan (TAS) seviyelerine etkisi
The Effects of maximum aerobic training on total oxygen and total anti oxygen levels at Elite male swimmers and adolesents
- Tez No: 260760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma elit erkek yüzücü ve sedanterlerde maksimal aerobik yüklenmenin total oksidan (TOS) ve total antioksidan (TAS) seviyelerine etkisi olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Enka Spor Kulübünde aktif olarak spor yaşantısını sürdüren ve sezonda Türkiye şampiyonalarında finallere kalan spor yaşı 5'in üzerinde sağlıklı 12 elit erkek yüzücü ve 12 sedanter gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan deneklerin boy uzunlukları ve vücut ağırlıkları ölçüldükten sonra deneklerin aerobik güçlerini belirlemek için 20m mekik koşu testi yapılmıştır. Ayrıca 20 m mekik koşu testi öncesinde ve sonrasında deneklerden kan örnekleri alınmıştır. Deneklerin AÖ ile AS ortalama değerlerinin karşılaştırılması için Wilcoxon Testi kullanılırken Gruplar arasındaki ortalamaların karşılaştırılması için Mann-Whitney Testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda her iki grupta da hem TAS hem de TOS değerleri ile AÖ ile AS ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur ( p< 0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of maximal aerobic test on total oxidant (TOS) and total antioxidant (TAS) in elite male swimmers and sedentary. 12 elite male swimmers and 12 sedentary participated in this study voluntarily. After measuring height and body weight of participating subjects in the study, 20 m shuttle run test was performed to determine the aerobic power of subjects. While Wilcoxon test was used to compare mean values of post-exercise and pre-exercise, Mann-Whitney test was used to compare mean of groups.