Kurşunun ph-duyarlı akrilat bazlı polimer kullanarak zenginleştirilmesi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometresinde tayini
Preconcentration of lead using ph-sensitive acyrilate base polymer and determination of atomic absorption spectrometry
  1. Tez No: 260765
  2. Yazar: ÇİĞDEM KANBEŞ DİNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASAN, DOÇ. DR. NUSRET ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada laboratuvarlarımızda sentezlenen poli(2-hidroksietil metakrilat-ko-akrilik asit-ko-amonyum akrilat) polimeri katı faz olarak kullanılmış, baç ve akış düzeneklerinde kurşunun zenginleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Tayin yöntemi olarak Alevli AAS kullanılmıştır. Baç yöntemi ile yapılan çalışmalarda tutturma süresinin, çözelti pH'sın, başlangıç kurşun derişiminin, elüent derişiminin, ve girişim yapabilecek metallerin geri kazanıma etkisi incelenmiştir. Akış yönteminde de akış hızı, elüent hacmi, ve elüent derişiminin geri kazanıma etkileri çalışıldı. Optimize edilen koşullarda polimerin kapasitesi hesaplandı. Yöntemin doğruluğu sertifikalı standart referans madde ve geri kazanım çalışmaları ile test edildi. Baç düzeneği kullanıldığında, zenginleştirme faktörü 100, LOD değeri 0.5 ?g/L, yöntemin kesinliği % RSD cinsinden 3.2 ve geri kazanım değerleri %98.4 ± 3.2 bulunmuştur. Polimer geri kazanım değerleri %95 ten büyük olacak şekilde 4 kez kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study a new polymer poly(hydroksyethyl methacrylateco-acyrilic acid-co-ammonium acrylate) was synthesized in our laboratory and was used as solid phase for the preconcentration of lead using batch and flow sytems. Lead was determined by flame atomic absorption spectrometry. In batch mode, the effect of solution pH, the preconcentration time, eluent concentration, eluent volume, and initial lead concentration on the recovery was investigated. I flow mode, the flowrate of analyte solution through the column, eluent flowrate, eluent flowrate were investigated to reach maximum enrichment factor. At the optimised conditions the capacity of the polymer was calculated. Using the batch mode the enrichment factor was 100, the LOD 0.5 and the presicion was 3.2 in terms of % RSD. The Recovery was found as 98.4±3.2 %. The polymer can be used 4 times sequentially with recovery values higher than 95%.