SGK'ya fatura edilen ve kardiyovasküler hastalık tanısı konmuş reçetelerde 2008 yılı mevsimsel profil olarak kardiyovasküler ilaç etkileşimlerinin incelenmesi
A study about year 2008 seasonal profile of cardiovascular drug interactions on cardiovascular disease prescriptions that invoiced to social security institution
  1. Tez No: 260772
  2. Yazar: SİNEM ASLI EKERÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER NERMİN TURAN DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Biostatistics, Pharmacy and Pharmacology, Public Health
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu verileri üzerinden etkileşimli ilaçların birlikte reçetelendirilme oranları hakkında bir çalışma yapılmamıştır.Bu çalışmada en fazla reçete edilen bazı kardiyovasküler ilaçların etkileşimleri incelenmiş ve bu etkileşimli ilaçların ne oranda birlikte reçetelendiği araştırılmıştır.Bunun için etkileşimli ilaçları içeren müstahzarların barkod numaraları tablo halinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na sunulmuş ve kurumdan, birlikte ve ayrı ayrı reçetelenme sayıları belirli aylar için istenmiştir.Kurumdan gelen veriler doğrultusunda % birlikte reçetelenme oranları bulunmuş, tablo ve grafikler halinde yorumlanmıştır.Buna göre bulunan anlamlı değerler üzerinden bakıldığında yaklaşık olarak kardiyovasküler ilaçlardan Verapamil'in Beta Blokörler ile birlikte reçetelenme yüzdesi %7.5, İnsülinlerin Beta Blokörler ile reçetelenme yüzdesi %10,5, Kalsiyum Kanal Blokörlerin Beta blokörler ile reçetelenme yüzdesi %17, Siklosporinin Verapamil ile birlikte reçetelenme yüzdesi %1, Digoksinin Omeprazol ile birlikte reçetelenme yüzdesi %1, Verapamilin Digoksin ile birlikte reçetelenme yüzdesi % 7 dir.Bu sonuçlar hekimlerin etkileşimli kardiyovasküler ilaçları oldukça yüksek oranlarda birlikte yazmak durumunda kaldığını göstermektadir. Bu da bilimsel açıdan alternatif ilaçların geliştirilmesinin önemini göstermekte ve hekimlerin de meslek içi eğitimlerle etkileşimli ilaç kullanılması gerektiğinde doz ayarlamasının nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgilendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
There is no previous study about the prescribing ratio of interacting drugs together, based on the data of Turkish Social Security Institution.In this study some of the commonly prescribed cardiovascular drugs examined for their interactions and ratio of combined prescribing of those drugs are also studied.Therefore we put forward the barcode numbers of interacting drugs to Social Security Institution as a table. We requested the quantity of the prescriptions on which this drugs were prescribed together or single for some selected months.According to data we got, we studied out the percentage of combined prescribing and we interpret it as some tables and graphics.So if we look upon the significant amounts, approximately 7.5% of whole Verapamil is prescribing together with Beta Blockers, 10,5% of İnsuline is prescribing with Beta Blockers, 17% of Ca Canal Blockers is prescribing with Beta Blockers, 1% of Siklosporine is prescribing with Verapamil, 1% of Digoxine is prescribing with Omeprazole and 7% of Verapamil is prescribing with Digoxin.This results shows that frequently the doctors are compulsorily prescribing this interacted drugs together. And this, points out the importance of synthesizing new drugs and necessity of in-service training of doctors about dosage adjustment of interacting drugs.