Aesculus hippocastanum L. bitkisinin fitoterapideki yeri ve önemi
The importance of the plant Aesculus hippocastanum L.in phytotherapy
- Tez No: 260774
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Aesculus hippocastanum L. bitkisi ülkemizde de olduğu gibi birçok ülkede kültürü yapılan, park, bahçe ve yol kenarlarında yetiştirilen bir süs bitkisidir. Halk ilacı olarak, hemoroitte, öksürükte ve romatizmada kullanılan bu bitkinin antienflamatuar, venoprotektif, venotonik, antihemoroidal, antitümör ve antiobezite etkileri ispatlanmıştır.Bu çalışmada A. hippocastanum L. bitkisinin botanik ve kimyasal özellikleri, biyolojik aktiviteleri ve kullanılışı ile ilgili bilgiler derlenmiştir.Trabzon'dan toplanan Semen Hippocastani'nin mikroskopik ve makroskopik özellikleri, Bütün Kül Miktar Tayini ve Kurutmada Kayıp Testi, İTK analizleri yapılarak Avrupa Farmakopesi'ne uygunluğu araştırılmıştır.Bitkisel materyalin, Bütün Kül Tayini sonucu % 3,96, Kurutmada Kayıp Testi sonucu % 8,82, İTK analizinde bitkisel materyalin eskin içerdiği ve değerlerin Avrupa Farmakopesi'nde belirtilen aralıklara uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aesculus hippocastanum L. is an ornamental plant, cultivated in several countries like in Turkey and grown in parks, gardens and streets.As a folk medicine, it is used in the treatment of hemorroids, cough and romatism. Antihemorroidal, antiinflammatory, antitumor, antiobesitic, venotonic and venoprotective activities of the plant have been proven scientifically.In this study, we have reported the botanical and chemical properties of A. hippocastanum as well as its biological activities and usage.Hippocastani semen collected from Trabzon, was investigated for its appropriation of European Pharmacopeia by investigating microscopic and macroscopic properties, total ash and loss on drying tests as well as TLC analysis.The result of total ash test is 3,96% and the result of loss drying test is 8,82%. These results and TLC analysis indicated that the plant sample is appropriate to European Pharmacopeia.