Atkestanesi (Aesculus hippocastanum L.) bitkisinin antikanserojen aktivitesi ve moleküler docking analizi
Anticancer activity and molecular docking analysis of horse chestnut (Aesculus hippocastanum L.)
- Tez No: 1017050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bitkiler, yüzyıllardan beri çeşitli hastalıklara iyi geldiği ve iyileştirici özellikler göstermelerinden dolayı sıklıkla kullanılmıştır. Fakat bitkiler her ne kadar iyileştirici özelliklere sahip olsalar da bilinmeyen ellerde zehir etkisine de sahip olduğu bilinmektedir. Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri de ilacı zehirden ayıran dozajdır. At kestanesi bitkisinin yetiştiği coğrafya baz alınarak çeşitli türlere ayrılabilmektedir. Genel olarak ele alındığında ise at kestanesi bitkisi parklarda bahçelerde süs bitkisi olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir. Fakat bilimsel araştırmalar sonucunda oldukça şifalı çeşitli hastalıklarda tedavi edici özellikler gösterdiği ortaya çıkartılmıştır. Kanser ise günümüzün en önemli sağlık problemlerinden birisi haline gelmiş olmakla birlikte başka bir deyişle çağımızın vebası haline geldiği söylenebilmektedir. Yıllık istatistiklere bakıldığında kanser vakalarının her geçen gün arttığı gözlemlenmektedir. Yaptığım çalışmada at kestanesi bitkisinin dikenli kabuğundan, meyvesinden ve iç kabuğundan ekstrakt elde edilmiştir. Amacımız at kestanesi bitkisinin çeşitli bölümlerinden elde edilen ekstraktların kanserli hücreler üzerine etkilerinin de incelenmesidir. At kestanesi bitkisinin kanseri tedavi edici özellik gösterip göstermediği ya da kanseri yavaşlatıcı bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants have been frequently used for centuries due to their healing properties and their ability to alleviate various diseases. However, although plants possess therapeutic qualities, it is also known that they can have toxic effects when used improperly. One of the most important things to remember is that the difference between a medicine and a poison lies in the dosage. The horse chestnut plant can be classified into various species depending on the geographical region in which it grows. Generally, it has been observed that the horse chestnut is used as an ornamental plant in parks and gardens. However, scientific research has revealed that it possesses highly curative properties and exhibits therapeutic effects in the treatment of various diseases. Cancer, on the other hand, has become one of the most significant health problems of our time — in other words, it can be described as the plague of the modern age. Annual statistics show that the number of cancer cases continues to increase each year. In my study, extracts were obtained from the spiny shell, fruit, and inner bark of the horse chestnut plant. Our aim is to examine the effects of these extracts, obtained from different parts of the plant, on cancerous cells. The study investigates whether the horse chestnut plant exhibits cancer-treating properties or has any effect in slowing down the progression of cancer.