3-metil-6-sübstitüe-benzotiyazol türevlerinin sentezi ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Studies on the synthesis of 3-methyl-6-substituted-benzothiazole derivatives and antimicrobial activities
- Tez No: 260835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ÖNKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tez kapsamında, 3-metil-2-okso-3H-benzotiyazol halkasının 6. konumunda üre (bileşik 1-8) ve tiyoüre (bileşik 9-16) yapılarını taşıyan onaltı yeni bileşik sentez edildi ve yapıları elementel analiz ve IR, 1H-NMR, Mass ve elementel analiz verileri ile kanıtlandı. Sentezlenen bileşiklerin in vitro antibakteriyel, antifungal ve antimikobakteriyel etkileri mikrodilüsyon yöntemi ve mikroplaka yöntemi kullanılarak değerlendirildi.6-Amino-3-metil-2-okso-3H-benzotiyazolün izosiyanat ve izotiyosiyanat türevleri ile tepkimesinden elde edilen üre ve tiyoüre türevlerinin genellikle E. coli ATCC 35218, E. faecalis ve C. albicans karşı daha etkili olduğu bulunmuştur.Sentezlenen bileşikler arasında; E. Coli' ye karşı en iyi antibakteriyel aktiviteyi 32 µg/ml'lik MİK değerleri ile bileşik 3, 4, 5, 8, 13 ve 16 göstermiştir. Ayrıca bileşik 14'ün 16 µg/ml'lik MİK değeri ile E. coli ATCC 35218'e karşı en etkili olduğu tespit edilmiştir.Sentezlenen bileşiklerden, bileşik 2, 14 ve 15'in M.tuberculosis'e karşı MİK değeri 64 µg/ml tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sixteen new compounds which are carrying urea (compounds 1-8) and thiourea (compounds 9-16) groups at position 6 of the 3-methyl-2-oxo-3H-benzothiazole ring were synthesized. Structures of new compounds were determined by IR, 1H-NMR, Mass and elemental analysis. Synthesized compounds were evaluated for in vitro antibacterial, antifungal and antimycobacterial effects by using microdilution and microplate methods.The urea and thiourea derivatives which were obtained by the reaction of 6-amino-3-methyl-2-oxo-3H-benzothiazole with the appropriate isocyanates and isothiocyanates were generally found more active against E. coli ATCC 35218, E. faecalis and C. albicans.Among the synthesized compounds; 3, 4, 5, 8, 13 and 16 showed the best antibacterial activity against E. Coli with a MIC value of 32 µg/ml. In addition, compound 14 was the most active against E. coli ATCC 35218 with a MIC value of 16 µg/ml.Among the synthesized compounds; 2, 14 and 15 against M.tuberculosis MIC value was determined 64 µg/ml.