Uzun sure fruktoz içen sıçanlarda resveratrol verilmesinin vazokonstriktör cevap üzerine etkisinin incelenmesi.
The investigation of the effect of resveratrol supplementation on vasoconstriction in long term fructose-treated rats.
  1. Tez No: 260842
  2. Yazar: YASİN ATACAN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İşlenmiş gıdalar ve gazlı içecekler içinde fruktoz kullanımı giderek artmaktadır, çünkü fruktoz raf ömrünü uzatmaktadır. Yüksek miktarda fruktoz alınımının hiperinsülinemi, hipertrigliseridemi ve hipertansiyon nedeni olduğu saptanmıştır. Bu yüzden fruktozun zararlı etkilerinin önlenmesi özel bir önem arz etmektedir. Resveratrolün endotel ve damar fonksiyon bozukluğunu düzelterek kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde yararlı olabileceği ileri sürülmüştür. Deneysel olarak fruktozla oluşturulan damar düz kas fonksiyonundaki değişiklik üzerine resveratrolün etkisi iyi bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında içme suyu içinde 10 hafta süreyle fruktoz (% 10 ve 20) verilerek oluşturulan metabolik sendromda resveratrolün etkisi incelenmiştir Resveratrol uygulaması (50 mg/L) fruktoz içiminden 2 hafta önce başlatılmıştır. Deney gruplarından alınan kan örneklerinde biyokimyasal, aortada ise damar düz kas fonksiyonu ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca, kan basıncı değişiklikleri kaydedilmiştir. KCl (40 mM) ve fenilefrin (10-9-3x10-4 M) cevaplarının fruktoz içen sıçanlarda arttığı, anjiyotensin II (10-10-10-5 M) cevaplarının ise değişmediği saptanmıştır. Kasılma cevaplarındaki artış, resveratrol tedavisi alan hayvanlarda büyük ölçüde düzelmiştir. Resveratrol tedavisi, kontrol ve fruktoz alan sıçanlarda, anjiyotensin II (10-10-10-5 M) cevaplarını azaltmıştır. Fruktoz ile beslenme sonucu ortaya çıkan insulin direnci ve hipertansiyon da resveratrol alan grupta anlamlı derecede azalmıştır. Resveratrol ve fruktoz ile beslenme sonucu kan glukoz düzeyi değişmemiştir. Bu bulgular, fazla miktarda fruktoz alınımına bağlı olarakgelişen kardiyovasküler fonksiyon bozukluklarının resveratrol ön tedavisi ile önlenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The use of fructose is being increased in processed foods and beverages, because it extends their shelf life. High fructose intake causes insulin resistance, hypertriglyceridemia and hypertension. The harmful effects of increased fructose intake on health and their prevention should take greater consideration. Resveratrol has beneficial effects on endothelial and vascular function which is important in the prevention of cardiovascular disease. However, very little is known about the effect of resveratrol on fructose-induced vascular dysfunction. Therefore, in this study, we assessed whether chronic resveratrol administration changes vascular contractility in association with biochemical parameters, in fructose-treated rats. We investigated the effect of long-term resveratrol treatment (50 mg//L in drinking water for 12 weeks) on vascular contractility to KCl (40 mM), phenylephrine (10-9-3x10-4 M) and angiotensin II (10-10-10-5 M) in either endothelium-intact or denuded aortae from control and fructose-treated (10 and 20% fructose in drinking water for 10 weeks) rats. Blood pressure and serum lipids, insulin, glucose and fructosamine were also evaluated. Our results showed that fructose administration in drinking water for a period 10 weeks caused a modest increase in blood pressure, serum insulin without a change in body weight, serum lipid profile and glucose concentration. Fructose consumption caused an increase the contractions to KCl and phenylephrine in aortae from rat. Long-term resveratrol supplementation suppressed increased vascular contractility. Resveratrol treatment also depressed angiotensin II-induced contractions in both control and fructose groups. Additionally, insulin resistance and hypertension in fructose fed rats were also restrained in resveratrol supplemented rats. Resveratrol and fructose did not significantly change blood glucose level. The presented results showed that high fructose-induced cardiovascular abnormalities could be prevented by resveratrol pretreatment.