Kadın sporcularda propriosepsiyon ile denge arasındaki ilişki ve motor öğrenmenin propriosepsiyon duyusuna etkisi
The relationship between proprioception and balance in sportswomen and effect of motor learning on proprioception sensation
- Tez No: 260841
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, kadın sporcularda propriosepsiyon ile denge arasındaki ilişki ve motor öğrenmenin propriosepsiyon duyusu üzerine etkilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır.Ölçümlere 20-34 yaş arasında toplam 27 sporcu (Hentbol n=14 ve Voleybol n=13) katılmıştır. Kontrol grubu olarak da aynı yaş grubu, (n=15) sedanter kadın çalışmaya katılmıştır. Deneklerin somatotip özellikleri belirlendikten sonra Fonksiyonel Squat Sisteminde; proprioseptif Test, denemesiz olarak 48 saniyelik bir zamanda alınmış ve doğru pozisyon sayısı kaydedilmiştir. Zaman kaybı olmadan dinamik denge testi için; Lafeyette marka stabiliometre de test 30 saniye üzerinden yapılmış ve bu süre içerisinde deneyin dengede kalabilme yeteneğının otomatik olarak kaydedilmiştir. Denge ölçümü sonunda; propriosepsiyon testi tekrarlanmıştır. Branşlar arasındaki farkların belirlenmesinde student T- Testi, gruplar arası farkların belirlenmesinde ise“One- Way ANOVA”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed with the aim of analyzing the relationship between proprioception and balance in sportswomen and effects of motor learning on proprioception sensation.The number of athletes participated to measurements is 27 (Handball n=14 and Volleyball n=13) between 20-34 years old. The same age group, sedentary women (n=15) participated to the study as a control group. After determining the somatotype characteristics of the subjects, Proprioseptive Test, in Functional Squat System, was taken in 48 seconds time without any pre-testing and number of right positions was recorded. Then, for balance test, in no time Lafayette branded Stabilometer was also performed out of 30 seconds and the balance ability of subject was recorded automatically. At the end of balance measurement, Proprioception test is repeated.