Masa başı çalışanlarda fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi ilişkisi
The relation of physical activity level and life quality at sedantary profession
  1. Tez No: 260856
  2. Yazar: ÖZKAN VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ATALAY GÜZEL, YRD. DOÇ. DR. SERDAR ELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, masa başı çalışanlarda fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve fiziksel aktivitenin yaşam kalitesine etkisi dikkate alındığında, sedanter ortamda çalışanların en uygun düzeyde fiziksel aktiviteye teşvik edilmeleri amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara ilinde masa başı işlerde çalışan bireyler, örneklemini ise bu evrenden rastgele seçilen 172 kadın ve 141 erkek olmak üzere toplam 313 birey oluşturmuştur.Çalışmada, bireylerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nin uzun formu, yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla da SF?36 yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Student's T test, Mann Whitney U test, Ki-Kare ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, bireylerin haftalık enerji tüketiminin ortalama 2249.62 ± 2253.91 MET-dk/Hafta olduğu, %25.2'sinin fiziksel olarak aktif olmadığı, %48.9'unun fiziksel aktivite düzeyinin düşük olduğu ve %25.9' unun da fiziksel aktivite düzeyinin sağlığını korumak için yeterli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, it was aimed to evaluate the relation of physical activity level and life quality at sedentary profession and to encourage sedentary workers for physical activity at best level regarding the effect of physical activity on life quality.The population of the research consisted of individuals working at a sedentary profession in the city of Ankara and the sampling consisted of a total sum of 313,172 women and 141 men, randomly chosen out of the population.In the study, the long form of International Physical Activity Questionnaire has been used to determine the physical activity levels of the individuals and SF-36 life quality scale has been used to evaluate their life quality. The data were analyzed through Student?s T test, Mann Whitney U test, Ki-Kare and Kruskal Wallis H test.Depending on the data obtained in the research, it was found that weekly energy consumption of the individuals was 2249.62 ± 2253.91 MET-dk/week, 25.2% of them were not active while 48.9% had a low level physical activity and 25.9% had enough physical activity to maintain their health.