Masabaşı çalışanlarda adım sayısının kas iskelet sistemi şikayetleri yaşam kalitesi ve iş doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between step count and musculoskeletal complaints, quality of life, and job satisfaction in desk-based workers
- Tez No: 967793
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Masabaşı çalışanlarda adım sayısının kas iskelet sistemi şikayetleri, yaşam kalitesi ve iş doyumu ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, yaş ortalaması 35,81±8,76 yıl olan 84 katılımcı (39 erkek- 45 kadın) ile gerçekleştirildi. Çalışmada katılımcıların demografik bilgileri kaydedildikten sonra, günlük ortalama adım sayısı Google Fit uygulaması ile ölçüldü. Kas iskelet sistemi şikayetlerini değerlendirmek için Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlık Anketi (CMDQ), yaşam kalitesini ölçmek için Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (Çalışanlar-YK), fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ve iş doyumunu değerlendirmek için Minnesota İş Doyum Ölçeği (MSQ) kullanıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 22 programı ile analiz edildi. Çalışmanın bulgularına göre, katılımcıların günlük ortalama adım sayısı 5068,67±2383,9 olarak belirlenmiş olup, bu değer fiziksel aktivite düzeyinin genel olarak düşük olduğunu gösterdi. Günlük adım sayısı ile fiziksel aktivite düzeyi arasında pozitif yönde orta derecede anlamlı bir ilişki tespit edildi (p0.05). Ancak, Cornell Kas İskelet Sistemi Şikayetleri Anketi puan ortalaması 50,54±97,12 olarak hesaplandı ve özellikle boyun, sırt, bel ve alt ekstremite bölgelerinde şikâyet puanları anlamlı derecede yüksek bulundu. Ayrıca, bu bölgelerdeki şikâyet puanlarının kadın katılımcılarda erkeklere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu gözlemlendi. Benzer şekilde, günlük adım sayısı açısından da cinsiyetler arasında anlamlı bir fark olduğu; erkek katılımcıların kadınlara oranla daha fazla adım attığı tespit edildi. Diğer taraftan, adım sayısı ile iş doyumu arasında zayıf düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu (p0.05). Sonuç olarak, masabaşı çalışanlarda günlük adım sayısının kas iskelet sistemi şikâyetleri, yaşam kalitesi ve iş doyumu üzerine etkisini ortaya koymak için cinsiyet faktörünün bireysel farklılıkların davranışsal etkenlerin dikkate alındığı daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between step count and musculoskeletal complaints, quality of life, and job satisfaction among desk-based workers. The research was conducted with 84 participants (39 males and 45 females) with a mean age of 35.81 ± 8.76 years. After recording demographic data, the average daily step count was measured using the Google Fit application.To assess musculoskeletal complaints, the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (CMDQ) was used. The Quality of Life Scale for Employees (QoL-Employees) was employed to evaluate quality of life, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) to determine physical activity level, and the Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) to assess job satisfaction. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 22.Findings revealed that the average daily step count was 5068.67 ± 2383.9, indicating a generally low level of physical activity. A moderately significant positive correlation was found between step count and physical activity level (p 0.05). The mean CMDQ score was 50.54 ± 97.12, with notably high complaint scores in the neck, back, lower back, and lower extremities. These scores were significantly higher among female participants compared to males. Similarly, males had significantly higher step counts than females.Additionally, a weak but statistically significant negative correlation was found between step count and job satisfaction (p 0.05).In conclusion, further studies are needed to clarify the impact of daily step count on musculoskeletal complaints, quality of life, and job satisfaction among desk-based workers, considering gender differences, individual variability, and behavioral factors.