Kolon kanseri hücre hattında Apigenin flavonoidinin apoptoz yolak gen ifade edilmesine olan etkilerinin araştırılması.
Evaluating the effects of flavonoid Apigenin on the apoptosis pathway gene expression on the colon cancer cell line.
  1. Tez No: 260859
  2. Yazar: MEHMET TÜRKTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE KONAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kolon kanserinde sinyal iletim yollarını ve proteinlerini hedef alan onkogenik mutasyonlara sıklıkla rastlanmaktadır. Sinyal iletiminde meydana gelen bu değişimler hücrenin çoğalmasına, yaşama işlevlerinin kontrolünün ortadan kalkmasına ve programlı hücre ölümü olan apoptozdan kaçmasına neden olabilmektedir. Apigenin (4',5,7 trihidroksiflavon), apoptoz, anti-inflamatuar, anti-oksidan, anti-metastatik işlevlerinin yanında mutajenik etki göstermemesinden dolayı hedefe yönelik tedavi seçeneklerine (proapoptotik tedavi) yardımcı olabilecek bileşenlerin başında gelir. Bu bilgilere dayanarak çalışmamızda, Apigenin'in sitotoksik ve apoptotik etkilerini HT29 hücre hattında araştırmayı hedefledik.Çalışmamızda, p53 mutant HT29 insan kolon adenokarsinom hücre hattında, çeşitli doz ve inkübasyon sürelerinde Apigenin' in, tek başına ve sitotoksitesi yüksek kemoterapötik bir ajan olan 5-Fluorourasil (5-FU) ile birlikteliğinde, sitotoksik ve apoptotik etkileri morfolojik, DNA, RNA (mRNA) ve protein düzeylerinde araştırıldı.HT29 hücrelerine tek başına Apigenin uygulanmasında en yüksek apoptotik oran (% 24.92) 72. saat 90?M Apigenin dozunda elde edilirken (p=0.001); aynı doz ve sürede 5-FU ile birlikte uygulanmasında bu oran daha yüksek (% 29.13) bulundu (p=0.001). Bu sonuçlar, kaspaz 3 (efektör)'ün mRNA ve protein; kaspaz 8 (başlatıcı)'in ise mRNA ifade edilme düzeylerinin kontrole göre artış göstermesi ile doğrulanmıştır. Buna karşın, hücre proliferasyonunda görev alan mTOR ve siklin D1 mRNA ifade düzeyleri ise kontrole göre azalmıştır.Çalışmamız, Apigenin'in HT29 hücrelerinde, p53 bağımsız yolaktan hücre döngüsünü durdurarak kaspaz kaskadını aktive ettiğini, bu yolla HT29 hücrelerini apoptoza yönlendirdiğini ve 5-FU ile birlikte kullanımının bu etkiyi artırdığını gösteren ilk çalışmadır. Sonuç olarak çalışmamız, kaspaz kaskad yolağı hedefli kanser tedavisinde, Apigenin'in sitotoksitesi yüksek kemoterapötik ajanlarla birlikte kullanılmasının, uygun apoptotik etkiye düşük doz ve sürede ulaştırabilmesine bağlı olarak, klinik açıdan yararlı olabileceğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Oncogenic mutations which target signal transmission pathways and proteins are frequently observed in colon cancer. Alterations in the signal transmission might cause cell proliferation, removal of control of survival functions and break away from the process known as `apoptosis? or programmed cell death. Apigenin (4?, 5, 7,-trihydroxyflavone), due to its apoptotic, anti-inflammatory, anti-oxidant, anti-metastatic and non-mutagenic properties, is one the leading components which might support targeted treatment options (proapoptotic treatment). Based on this information, the aim of the present study is to evaluate the cytotoxic and apoptotic effects of Apigenin on HT29 cell line.In our study, we explored on the p53 mutant HT29 human colon adenocarcinoma cell line, the cytotoxic and apoptotic effects of Apigenin per se as well as when it was accompanied by 5-Fluorourasil (5-FU) ? a chemotherapeutic agent with high cytotoxicity - on morphological, DNA, RNA (mRNA) and protein levels and for various doses and incubation time.Treatment with Apigenin only for 72h incubation at 90?M dose resulted in the highest apoptotic percentage (24.92%) (p=0.001) while a higher percentage (29.13%) was observed after treatment with the same dose of Apigenin and 5-FU combination for the same incubation duration (p=0.001). These results were confirmed as mRNA and protein expression levels of caspase-3 (effector) and mRNA expression levels of caspase-8 (initiator) increased in comparison to the control groups. On the other hand, mRNA expression levels of mTOR and cyclin D1 which take part in cell proliferation decreased in comparison to the control groups.This is the first study displaying that Apigenin-only treatment results in cell cycle arrest through independent-p53 pathway on the HT29 cell line, activates the caspase cascade and stimulates apoptosis of the HT29 cells. It further shows that use of Apigenin and 5-FU combination leads to a further increase in this effect. In conclusion, our study draws attention to the possible clinical effectiveness of use of Apigenin together with chemotherapeutic agents with high cytotoxicity due to the opportunity to attain suitable apoptotic effect with reduced dose and time in cancer treatment targeting caspase cascade pathway.