Anadolu'da mide rahatsızlıklarına karşı kullanılan halk ilaçlarından Phlomıs grandıflora H.S. Thompson üzerinde araştırmalar
Research on Phlomis grandiflora H.S. Thompson as a treatment for stomach illness in anatolian folk medicine
- Tez No: 260863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Anadolu'da halk ilacı olarak kullanılan Phlomis grandiflora'nın su, metanol ve %80 etanol ekstrelerinin gastrik ülser üzerindeki etkisi daha önceki çalışmalarda tespit edilmiştir. Bu çalışmada bitkiden %80'lik etanol ile ana ekstre hazırlanmış, sıvı-sıvı ekstraksiyon teknikleri ile hekzan, kloroform, etil asetat ve n-bütanol ile fraksiyonlanarak kalan sulu faz ile birlikte 5 farklı fraksiyona ayrılmıştır. Hazırlanan fraksiyonlar uygun dozlarda etanolle oluşturulan gastrik ülser yöntemi kullanılarak oral olarak sıçanlara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Phlomis grandiflora is used as folk medicine in Anatolia, against gastric ulcer. In previous studies, the anti-ulcerogenic effects of aqueous, methanol and 80% ethanol extracts of Phlomis grandiflora were determined. In this study, a main extract was prepared with 80% ethanol. Hexane, chloroform, ethyl acetate, n-butanol and the remaining aqueous fraction were separated using the solvent-solvent extraction technique. These five prepared fractions were administered to rats in appropriate doses using the ethanol-induced gastric ulcer technique as orally.