Huzurevlerindeki yaşlıların ve sağlık personelinin evcil hayvanlar ile terapiye ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Nursing Homes And Pet Therapy
  1. Tez No: 260871
  2. Yazar: İMRAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN GÜRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, huzurevlerindeki yaşlıların ve sağlık personelinin evcil hayvanlara terapiye ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır ve araştırmanın örneklemini, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı olarak hizmet vereni Ankara il sınırları içerisinde bulunan Necla Kızılbağ, Süleyman Demirel, Seyran Bağları ve Ümitköy Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri'nden araştırmaya katılan 174 yaşlı ve bu kuruluşlarda görev yapan 34 sağlık personeli oluşturmuştur.Veriler, araştırmacı tarafından yaşlılar ve sağlık personeli için geliştirilen iki ayrı veri toplama formu aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama formları iki ayrı bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde yaşlıların ve sağlık personelinin sosyodemografik özelliklerine, ikinci bölümde ise evcil hayvanlar ile terapiye ilişkin görüşlerini saptamaya yönelik sorular yer almaktadır. Yaşlılar için geliştirilmiş olan veri toplama formları, yaşlılarla yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Sağlık personeli için geliştirilmiş olan veri toplama formları ise huzurevlerindeki sağlık personeli tarafından doldurulmuştur. Verilerin kodlama ve değerlendirme işlemleri araştırmacı tarafından bilgisayarda SPSS 13.5 programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki- kare testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre yaşlıların % 70.1'i daha önce hayvan beslediğini, % 81.6'sı evcil hayvanlar ile terapiye dair bilgisi olmadığını, % 87.4'ü hayvanları sevdiğini, % 73'ü ise bu terapinin ülkemizde uygulanabileceğini ifade etmiştir. Uygulanabilir bulanların hepsinin aynı zamanda bu terapiden faydalanmak istediği saptanmıştır.Evcil hayvanların bulunduğu Süleyman Demirel Huzurevi'nde yaşlıların evcil hayvan ile terapiyi ülkemizde uygulanabilir bulması durumu istatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla beraber ( p> 0.05 ) daha yüksek oranda bulunmuştur. Daha önce hayvan besleyen yaşlıların evcil hayvan ile terapiyi ülkemizde uygulanabilir bulması ve bu terapiden faydalanmak istemesi daha önce hayvan beslemeyenler ile karşılaştırıldığında ikisi arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p < 0.05).Araştırmaya 34 sağlık personeli katılmıştır. Sağlık personelinde 22 kişi daha önce hayvan beslediğini, 24 kişi ise bu terapinin ülkemizde uygulanabileceğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The survey was carried out descriptively in order to determine opinions of elders and health personnel in rest homes regarding therapy with pets. Sampling of the survey was composed of 174 elders who participated in the survey from Necla Kızılbağ, Süleyman Demirel, Seyran Bağları and Ümitköy Rest Home, Elderly Care and Rehabilitation Centers, located within the provincial borders of Ankara, serving affiliated to Social Services and Child Protection Institution.Data were collected by means of two separate data collection forms developed by the surveyor. Data collection forms consisted of two separate sections. In the first section, there were questions related to socio-demographic characteristics of elders and health personnel; and in the second section, there were questions for establishment of opinions of them regarding therapy with pets. Data collection forms developed for elders were completed by the surveyor through face-to-face interview with elders. Data collection forms developed for health personnel were distributed to health personnel in rest homes and retrieved after they were completed. Data encoding and assessment procedures were carried out by the surveyor by means of SPSS 13.5 program in computer. Chi-square test was used for assessment of data.Following results were obtained in the survey: 70.1 % of elders expressed that they kept pets before, 81.6 % expressed that they do not have any information regarding therapy with pets, 87.4 % expressed that they love animals, 73 % expressed that this therapy can be applied in our country. It was found out that all of those who find it applicable want to benefit from this therapy at the same time.In Süleyman Demirel Rest Home where pets exist, despite the fact that elders find therapy with pets applicable in our country is not significant statistically ( p> 0.05 ), it was found at a higher rate. When the fact that elders who kept pets before find therapy with pets applicable in our country and that they want to benefit from this therapy was compared with those who have not kept pets before, it was found out that the difference between them is significant statistically (p < 0.05).34 health personnel participated in the survey. 22 health personnel stated that they kept pets before and 24 health personnel stated that this therapy can be applied in our country.