Farmasötik jellerde kapiler elektroforez yöntemi ile dekspantenol, mepiramin maleat ve lidokain hidroklorür miktar tayini
Simultaneous determination of dexphantenol, mepyramine and lidocaine in combined pharmaceutical gels by capillary electrophoresis
- Tez No: 260884
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN G. GÖĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dekspantenol, mepiramin ve lidokainin üçlü kombinasyonunu içeren farmasötik preparatlardan bu maddelerin aynı anda analizi için kapiler elektroforez yöntemi geliştirilmiştir. En iyi sonuçlar, çalışma elektroliti olarak 20 mM pH 3,0 fosfat tamponu kullanılmasıyla elde edilmiştir. Ayırım eritilmiş silika kapilerde (75 µm iç çap, 50 cm toplam uzunluk, 41 cm etkin uzunluk) 20oC'de, 50 mbar basınçla 5 sn süreli hidrodinamik enjeksiyon ve 30 kV potansiyel uygulanarak gerçekleşmiştir. Dedektör dalga boyu 200 nm'dir. Bu şartlardaki göç zamanları DEK için 7.363, MEP için 2.457 ve LID için 3.520 dakika olarak bulunmuştur. Yöntemin doğrusal aralığı DEK için 25- 200 µg/mL, MEP için 7,5- 60µg/mL ve LID için 7,5- 60µg/mL olarak saptanmıştır. Yöntemin gözlenebilme sınırı DEK için 3,06 µg/mL, MEP için 0,76 µg/mL ve LID için 1,75 µg/mL olarak bulunmuştur. Validasyon çalışmaları sonucunda geliştirilen yöntemin doğru, kesin, duyarlı, spesifik ve tekrarlanabilir olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A new capillary electrophoresis method was developed to analyze pharmaceutical preparations containing ternary combination of dexphantenol, mepyramine and lidocaine simultaneously. Best result were obtained by use of 20 mM pH 3,0 phosphate buffer as the background electrolyte. The separation was performed through a fused-silica capillary (75 µm internal diameter, 50 cm total length, 41 cm effective length) at 20oC with the application of 5 seconds of hydrodynamic injection at 50 mbar pressure and potential of 30 kV. Detection wavelength was 200 nm. Under these conditions, the migration times were found to be 7.363 min for dexphantenol, 2.457 min for mepyramine and 3.520 min for lidocaine. Linearity ranges for the method were 25- 200 µg/mL for DEK, 7,5- 60 µg/mL for MEP and 7,5- 60 µg/mL for LID. Limit of detection values were found as 3,06µg/mL for DEK, 0,76 µg/mL for MEP and 1,75 µg/mL for LID. According to the validation study, it was proved that the developed method was accurate, precise, sensitive, specific and repeatable.