UV türev spektrofotometrisi ve yüksek basınç sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemleri ile çeşitli farmasötik formlarda ketoprofen miktar tayini
Quantitative determination of ketoprofen in pharmaceutical formulations by UV derivative spectrophotometry and HPLC methods
  1. Tez No: 124073
  2. Yazar: CİHAD ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 775
Özet
VI ÖZET Çalışmamızda Ketoprofen içeren jel ve ampullerde, jel ve ampul katkı maddeleri yanında Ketoprofen tayini gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla UV Spektrofotometrisi, UV Türev Spektrofotometrisi ve HPLC yöntemleri kullanılmıştır. Jellerde Ketoprofen'm UV Spektrofotometrisi ile tayini 255 nm ve 268 nm (1. türev, n=5)'de çözücü olarak metanol kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Jel katkı maddeleri Karboksipolimetilen ve Trietanolamin'in spektrofotometrik girişimleri gözlenmemiştir. Ampullerde Ketoprofen'm UV Spektrofotometrisi ile tayini 261 nm ve 276 nm (1. türev, n=5)'de çözücü olarak pH 6.5 tampon çözeltisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ampul katkı maddeleri Benzil alkol ve Arjinin'in spektrofotometrik girişimleri gözlenmemiştir. Jel ve ampullerde HPLC ile Ketoprofen tayininde HP ODS hipersil kolon (10 cm x 3.9 mm iç çap, 5 j.ım parçacık boyutlu) ve Asetonitril : Fosfat tamponu (40:60) karışımı mobil faz olarak kullanılmış, UV-visible dedektör 261 nm'ye ayarlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, ortalamaistandart sapma olarak, jellerde UV spektrofotometrisi ile 25.10 + 0.29, UV türev spektrofotometrisi ile 24.46 ± 0.13, HPLC ile 24.78 ± 0.31, ampullerde UV spektrofotometrisi ile 100.16 ± 0.75, UV türev spektrofotometrisi ile 99.92 ± 0.55, HPLC ile 99.3 ± 1.23'dür ve sonuçlar belirtilen miktarlarla uyumludur. Önerilen yöntemlerle doğruluk ve kesinlik açısından uygun sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study, quantitative determination of Ketoprofen in gels and ampules was performed as well as additives of gel and ampules. For this purpose, UV Spectrophotometry, UV Derivative Spectrophotometry and HPLC methods were used. Quantitative determination of Ketoprofen in gels with UV Spectrophotometric method was realized by using methanol as solvent at 255 nm in zero order spectrum and 268 nm (1st order n=5). No spectrophotometric interferences from additives of gels, carboxypolymethylene and triethanolamine, were observed. Quantitative determination of Ketoprofen in ampules with UV Spectrophotometric method was carried out using buffer solution at pH 6.5, as solvent at 261 nm in zero order spectrum and 276 nm (1st order n=5). No spectrophotometric interferences from additives of ampules, benzyl alcohol and arginine, were observed. The HPLC system, which was used for determination of Ketoprofen in gels and ampules, consisted of a model HP series 1050 solvent delivery system with a UV-visible detector set to 261 nm. A HP ODS hypersil column (10 cm x 3.9 mm i.d., 5 jam particle size) and a 3396 II integrator were used. Acetonitrile : Phosphate buffer (40:60) mixture was used as mobile phase in this HPLC system. Results of Ketoprofen in gels, which are in UV spectrophotometry: 25.10 ± 0.29, in derivative UV spectrophotometry: 24.46 ± 0.13 and in HPLC: 24.78 ± 0.31. Results of Ketoprofen in ampules: in UV spectrophotometry: 100.16 ± 0.75, in derivative UV spectrophotometry: 99.92 ± 0.55 and in HPLC: 99.3 ± 1.23, are in agreement with quantities which were labeled. With regards to accuracy and precision, suitable results were obtained by proposed methods.