Farmasötik jellerde örnek bir ön formülasyon çalışması
A Study on a representative preformulation in pharmaceutical gels
  1. Tez No: 91559
  2. Yazar: ÇETİN TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
VI. ÖZET Yarı katı ilaç şekilleri genel olarak krem, merhem, jel ve pasta olarak hazırlanırlar. Yan Katılar içerisinde jel kullanımı kozmetik ve farmasötik alanda geniş bir yer tutar. Lokal olarak uygulanan bir ilacın etkinliği deriden penetre olmasına ve derinin derin tabakalarında birikmesine bağlıdır. Bu absorbsiyonun değeri kullanılan etken maddeye ve formülasyonda bulunan yardımcı maddelere göre değişir. Yardımcı maddelerin bileşimi hem formülasyondan salımı hem de deriden geçişi etkiler. Klorfeniramin maleat tüm antihistaminikler gibi oral yoldan alındığında sedasyon, uyuşukluk, kaslarda zayıflık ve mide bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklar meydana getirir. Bu yan etkileri önlemek amacı ile klorfeniramin maleatın lokal olarak uygulanabilmesi için jel formülasyonları hazırlanmıştır. Jeller üç değişik polimer grubu kullanılarak hazırlanmıştır. Bunlar doğal polimerlerden kitozan, yarı sentetik polimerlerden selüloz türevleri ve sentetik polimer grubundan karbopol türevleridirler. Klorfeniramin maleatın hazırlanan formülasyonlardan in vitro salımı selüloz diyaliz zarından Franz difüzyon hücresi kullanılarak incelenmiştir. Selüloz zardan etken madde salımı kitozan > selüloz türevi > karbopol türevi şeklinde gerçekleşmiştir. Her üç polimer grubunun en çok madde salan formülasyonu daha sonra poliüretan zar, sıçan derisi ve insan derisi kullanılarak etken madde çıkışları incelenmiştir. İnsan ve sıçan derisinden etken madde çıkış oranlan, selüloz türevi > kitozan > karbopol türevi olarak bulunmuştur. Poliüretan zardan geçiş oranlan selüloz zardan geçiş oranlan ile aynı şekilde bulunmuştur. Sıçan derisinden geçiş insan derisinden geçişe en yakın özellikleri vermiştir. Karbopol formülasyonlarında yer alan etanol sıçan ve insan derisinin lipit ve keratinize protein yapısını değiştirerek penetrasyon artına etkisi göstermiştir. Genel olarak düşük polimer konsantrasyonu kullanılan tüm formülasyonlarda en fazla etken madde salımı gözlemlenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda klorfeniramin maleatın deri yolu ile uygulanan jel formülasyonları için uygun bir aday madde olduğu değerlendirilmiştir. 100
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY A STUDY ON A REPRESENTATIVE PREFORMULATION IN PHARMACEUTICAL GELS Semi-solid dosage forms are normally presented in the form of creams, gels, ointments or pastes. Among the semi-solid groups, gel usage is widespread. The therapeutic efficacy of a topically applied drug depends on its ability to penetrate the skin and be accumulated in the deeper layers of the skin. The extent of this absorption varies depending on both the physochemical properties of the penetrant and its formulation. The vehicle composition can affect both drug release and skin permeability properties. Chlorpheniramine maleate has the known side effects of all antihistamines, when given orally. The most common are sedation, varying from slight drowsiness to deep sleep, dizziness, muscular weakness, gastrointestinal disturbances. İn order to bypass these side effects the topical application of chlorpheniramine maleate as a gel formulation has been proposed. Gel formulations have been prepared using three different polymer groups. These are chitosan as a natural polymer, cellulose derivatives as semisynthetic polymer and carbopol derivatives as synthetic polymer. In vitro release of chlorpheniramine maleate from these bases was studied using Franz difusion cell with cellulose membrane as the diffusion barrier. The rank order of drug release through the cellulose membrane was observed to be: chitosan base > cellulose base > carbopol base. The formulations with maximum drug release through the cellulose membrane were further studied drug release using polyurethan membrane, rat skin and human skin as the diffusion barrier. The rank order of drug release through rat skin and human skin was observed to be: cellulose base > chitosan base > carbopol base. For the polyurethan membrane the same rank order was observed as compared with cellulose membrane. The rat skin gave the closest results to the human skin. Etanol which is incorporated in carbopol formulations acted as a penetration enhancer by physical perturbation of the lipoidal barrier in stratum corneum and conformational change within keratinized protein component of rat and human skin. Generally, when the minumum polymer concentration were used, the maximum drug release was obtained in all formulations. İn conclusion chlorpheniramine maleate is a suitable drug entity for use in dermatological gel bases for possible development of the diadermatic dosage form. 101