İlköğretim okulu öğrencilerinde kızamık aşılamasından bir yıl sonra kızamık aşı etkinliğinin ve kızamıkcık ve kabakulak seroprevalansının bir yıllık değişiminin ELISA yöntemi ile değerlendirilmesi
The efficacy of vaccination against measles before and one year after the vaccination for measles elimination programme; and one-year variation in mumps and rubella seroprevalences in a group of primary school students who had not received rubella mumps vaccine by enzyme-linked immunosorbent assay
  1. Tez No: 260898
  2. Yazar: IŞIL MARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KIŞTİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye'de kızamık eliminasyon programındaki ?catch-up aşılama? kapsamında okul çağı çocuklarına ek bir doz kızamık aşısı uygulanmıştır. Bu çocuklarda kızamık aşı etkinliğinin; kızamıkcık ve kabakulak seroprevalansının bir yıllık değişiminin enzim-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile değerlendirilmesi çalışmanın amacıdır.Ankara ilinden seçilen bir ilköğretim okulundaki 6-15 yaş çocukların kanlarının alınarak kızamık, kızamıkcık ve kabakulak serolojileri ELISA yöntemi ile değerlendiriltir. Serolojik değerlendirme bir yıllık zaman sürecinde iki aşamalı olarak uygulanmıştır (Kasım 2003 ve Ocak 2005). Araştırmaya dahil olan öğrencilere T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Kızamık Eliminasyon Programı çerçevesinde, Aralık 2003 tarihinde kızamık aşı uygulaması yapılmıştır.Uygulamadan önce Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünden, Gazi Üniveristesi Yerel Etik kurulundan ve öğrencilerin ailelerinden yazılı izinler alınmıştır. Istatistiksel değerlendirmeler SPSS 10.0 paket programı ile yapılmıştır.Araştırmanın ilk aşamasında 744 ikinci aşamasında 559 öğrencinin (%75.1) kızamık aşısından bir yıl sonraki bağışıklık düzeyleri değerlendirilmiştir. 559 öğrenciden %85'inin kızamık aşılamasından önce, %97.1'inin kızamık aşılamasından bir yıl sonra antikor titresi 0.2 IU/ml'nin üzerindedir.2003'de, öğrencilerin %10.2'si kızamıkcık seronegatif olarak saptanmıştır. Eğer tam koruyuculuk 100 IU/ml'nin üzeri olarak kabul edilirse 6-13 yaş grubu kızamıkcık seronegatif olan öğrencilerin bir yıl sonra %16.2'si seropozitif saptanmıştır. Başka bir ifade ile yıllık kızamıkcık insidansı %16.2'dir.2003'de, öğrencilerin %23.2'si kabakulak seronegatif olarak saptanmıştır. Seronegatif saptanan 167 öğrenciden 141'inin (%84.4) bir yıl sonra kabakulak serolojileri tekrar değerlendirilmiştir. 6-13 yaş grubu kabakulak seronegatif olan öğrencilerin bir yıl sonra %44'ü seropozitif saptanmıştır. Başka bir ifade ile yıllık kabakulak insidansı %44'dür.Sonuç olarak, Ankara'da 2003 Aralık ayında ilköğretim öğrencilerinde kızamık eliminasyon programındaki catch-up aşılama ile kızamığa karşı bağışıklık önemli ölçüde artırılmıştır. Bu yaş grubundaki yıllık insidans dikkate alındığında kızamıkcık kabakulak aşılarının ulusal bağışıklama programına dahil edilmesinin isabetli bir uygulama olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) the efficacy of vaccination against measles before and one year after the vaccination for measles elimination programme; and one-year variation in mumps and rubella seroprevalences in a group of primary school students who had not received rubella mumps vaccine.The period between two stages was considered as ?one year? (November 2003-January 2005). The students participated to the study had received Measles Vaccine in December 2003, independently from this study, in the frame of Measles Elimination Program of Ministry of Health of Turkish Republic.To conduct the study, permissions from Ankara National Education Directorate and Gazi University Local Ethic committee and written Informed consent of the students? families were taken. ELISA method was used in the laboratory study. Statistical analyses were performed using SPSS 10.0 for Windows statistical package program.The measles immunization of 744 students were determines at the first stage of the study, and 559 (75.1%) students? in the second. Before the vaccination measles antibody titer level of 85.0% of the students was more than 0.2 IU/mL. While evaluated a year after the vaccination the measles antibody titer level of 97.1% of the students were more than 0.2 IU/mL.Students of 10.2% was seronegative for rubella in the 2003. While complete protection level was considered as higher than 100 IU/ml, one year, rubella infection rate was determined as 16.2%among seronegative students at age 6-13.Students of 23.2% were seronegative for mumps in the 2003. Seronegative students 141 (84.4%) of the 167 were examined one year after, for the second time. One year mumps infection rate was 44.0% among mumps seronegative students at age 6-13.This study showed that the cutch-up vaccination performed in December 2003 in the frame of measles elimination program was successful and the addition of rubella and mumps vaccine in the national immunization schedule is an appropriate decision.