Yüzmenin neden olduğu vücut sıvı dengesindeki değişimlerin yüzme performansına etkileri
Effects of the changes, due to swimming, in the body water balance on swimming performance
- Tez No: 260906
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT KOZ, PROF. DR. İBRAHİM YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yapılan bu tezin amacı; yüzme antrenmanları boyunca sıvı kaybedilip kaybedilmediğini ve eğer sıvı kaybediliyorsa performansa etkilerinin nasıl olduğunun cevabını bulmaktır.Yüzmenin neden olduğu vücut sıvı dengesindeki değişimlerin yüzme performansına etkileri konulu tez çalışmasına, 2008?2009 yüzme sezonunda, 15 kız (yaş:15.0±0.84 yıl) ve 15 erkek (yaş:15.73±1.10 yıl) toplam 30 yüzücü (yaş:15.36±1.03 yıl) gönüllü olarak katılmıştır. Yüzücülerin spor yaşları spor yaşı 8±1.16 yıldır. Her iki cinsiyette de her branştan (kelebek, sırtüstü, kurbağalama, serbest ve karışık) 3'er yüzücü bulunmaktadır.Çalışmada, kan hematokrit değeri, idrar yoğunluğu, toplam vücut sıvı yüzdesi, vücut ağırlığı ve 50m serbest yüzme performansı ölçümleri yapılmıştır.Tüm ölçümler, her yüzücü için, 2 gün sürmüştür. Birinci gün antrenmanda yüzücülere su takviyesi yapılarak, ikinci gün ise su takviyesi yapılmadan antrenmana devam etmeleri istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, it has been aimed to find an answer to the question whether liquid is lost throughout these trainings and if it is, what are its effects on one?s performance.Totally 30 swimmers (age:15.36±1.03 year), 15 girls (age:15.0±0.84 year) and 15 boys (age:15.73±1.10 year), have taken part voluntarily in the thesis study whose topic is ?Effects of the changes, due to swimming, in the body water balance on swimming performance?. Years of experience of the swimmers are 8±1.16 year. Either sex group is composed of three swimmers of each style (butterfly, breaststroke, backstroke, free style and medley).Within the study, the measurements of blood hematocrit value, urine density, total body water percentage, body weight and 50m free style performance have been made. All the measurements for each swimmer have lasted two days. On the first day, the swimmers were reinforced with water but on the second day they were asked to continue their training without the water reinforcement.