Diş çekimi sonrası çekim soketlerinde Treponema Denticola ve Porphyromonas Gingivalis bakteri türlerinin PZR analizi ile incelenerek karşılaştırılması
Investigation and comparison of T. Denticola and P. Gingivalis with polymerase chain reaction (pcr) techniques after tooth extraction on dental sockets.
  1. Tez No: 260905
  2. Yazar: ALİ MERT ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, diş çekimi sonrası çekim soketlerinde T. denticola ve P. gingivalis bakteri türlerinin, varlığı ve prevalanslarının Real-time PZR ile belirlenmesidir. Bu iki bakteri türünün varlığının, alveolit olguları ve sağlıklı diş çekim soketleri ile ilişkileri karşılaştırılmıştır.100 hastadan elde edilen örnekler, alveolit ve sağlıklı soket olarak iki gruba ayrılmıştır. DNA ekstraksiyonunun ardından örnekler, T. denticola ve P. gingivalis için özgül primer ve problar kullanılarak Real-time PZR ile incelendi.Real-time PZR'la inceleme sonuçlarında 45 alveolit vakasının 33' ünde (%73,33) ve 55 sağlıklı çekim soketinin 33 `ünde (% 60) ve toplamda 100 örneğin 66'sında T. denticola DNA'sı saptandı. Real-time PZR ile incelenen 100 örneğin 73'ünde P. gingivalis DNA'sı saptandı. 45 alveolit vakasının 34'ünde (%75,55) ve 55 sağlıklı çekim soketinin 39'unda (%70,9) P. gingivalis DNA'sı olduğu belirlendi. P. gingivalis ve T. denticola değişkeni bakımından alveolit ve sağlıklı soket gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. (p>0.05)
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the presence and prevalence of T. denticola, P. gingivalis in the infected alveolar osteitis and healty dental sockets by Real-time PCR. The relationship between the presence of these two bacteries and alveolar osteitis and healty dental sockets was also evaluated.The samples of 100 patient?s dental sockets were divided into the following two clinical groups; alveolar osteitis and healty dental sockets. DNA was extracted from samples which were further analysed using the primers and probes that are specific for T. denticola and P. gingivalis.T. denticola was found in 66% of the total samples, in 33 of 45 cases with alveolar osteitis (73,33%) and in 33 of 55 with healty dental sockets (60%). P. gingivalis was observed in 73% of the total samples, in 34 of 45 cases with alveolar osteitis (75,55%) and in 39 of 55 with healty dental sockets (70,9%). The association between the presence of the bacteries and clinical situations was not statistically significant (p>0.05).