İntraserebroventriküler olarak uygulanan opioid peptid antagonistlerinin sıçanlarda egzersiz sonrası doku glikojen düzeylerine etkileri
Effects of intracerebroventricularly administered opioid peptide antagonists on tissue glycogen levels after exercise
  1. Tez No: 260920
  2. Yazar: AYŞE ŞEBNEM İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, endojen opioid peptid reseptörlerinin merkezi sinir sistemi düzeyindeki antagonizmasının tüketici egzersiz sonrası doku glikojen düzeyleri üzerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla, intraserebroventriküler (isv) olarak nonspesifik opioid peptid reseptör antagonisti nalokson (50 ?g/10 ?l serum fizyolojik içinde) ve ?-opioid reseptöre spesifik antagonist naltrindol (50 ?g/10 ?l serum fizyolojik içinde) uygulanmış sıçanlara, tüketici egzersiz yaptırılmış; deneklerin, iskelet kasları, kalp ve karaciğer dokuları alınarak glikojen düzeyleri ölçülmüştür.Uygulanan her iki opioid peptid reseptör antagonisti, iskelet kaslarında glikojen düzeylerini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of endogenous opioid peptide antagonism at central nervous system level on tissue glycogen content after exhaustive exercise were investigated. For this purpose, rats had received nonspecific opioid peptide receptor antagonist, naloxone (50 ?g/10 ?l in saline) and ?-opioid receptor selective antagonist, naltrindole, (50 ?g/10 ?l in saline) intracerebroventricularly (icv) and then exercised till exhaustion. After exhaustion, their skeletal muscle, heart and liver were excised immediately to study tissue glycogen levels.Both opioid peptide antagonists decreased glycogen levels in skeletal muscle.