Derin kapanış olgularında, üst kesici dişlerin intrüzyonlarının dentofasiyal bölge ve çiğneme kasları üzerindeki etkilerinin incelenmesi.
Evaluation of the effects of maxillary incisor intrusion on dentofacial structures and masticatory muscle in patients with deep bite
- Tez No: 260924
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Araştırmanın amacı; morfolojik derin kapanış olgularında, sabit mekaniklerle üst kesici dişlerin intrüzyonlarının dentofasiyal yapılar ve çiğneme kasları üzerindeki etkilerinin tespitidir. Çalışmaya; iskeletsel Sınıf 2 veya 1, dişsel Sınıf II 1, Sınıf II, 2 veya Sınıf I, optimum veya düşük açılı, artmış overbitelı, 26 olgu dahil edildi.Araştırmada her iki grupta TMA utility intrüzyon arkları kullanıldı. 1.gruba, kronolojik yaşları ortalama 18.65 yıl olan 14 birey dahil edildi. Kronolojik yaşları ortalama 18.65 yıl olan 12 bireyin dahil edidiği 2.grupta, farklı olarak, sağ ve sol üst posterior bölgeye ankraj amaçlı, mini-implant yerleştirildi. Uygulama süresi 1.grupta ortalama 11.68±3.37ay, 2. grupta ortalama 10.5±3.0 aydı.Araştırmanın istatistiğinde; parametrik ve non prametrik testlerden yararlanıldı.Her iki grupta, üst kesici dişlerde istatistiksel olarak anlamlı miktarda intrüzyon ve overbite'ta azalma elde edildi, meydana gelen değişiklikler iki grupta benzer bulundu. Her iki grupta üst kesici dişlerde protrüzyon ve bu dişlerin aksiyel eğimlerinde artış bulundu. 1.grupta; overjet artış ve üst molarlardaki ekstrüzyon miktarı istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Uygulamayla, istirahat konumunda 1.grupta sağ DA kasın elekromiyografik aktivitesinde istatistiksel olarak anlamlı azalma bulundu. 2.grupta, sağda sakız çiğnemede, sağ MM elektromiyografik aktivitesinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulundu. Diş sıkmada 1.grup sağ MM elektromiyografik aktivitesindeki değişimle, üst 1. molar dişin CT düzlemine uzaklığındaki değişim arasında pozitif korelasyon bulundu.Kapanışın açılmasında kullanılan utility intrüzyon arkının, dentofasiyal yapıda değişiklikler oluşturduğu ancak çiğneme kas fonksiyonlarında önemli değişikliklere neden olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of maxillary incisor intrusion achieved with fixed mechanics on dentofacial structures and masticatory muscles in young adults with morphological deepbite. 26 patients with skeletal Class 2 or 1, Angle Class II,1,2 or Class I, optimum or low mandibular plane angle, increased overbite were included in the study.TMA utility intrusion arches were applied to both groups. 1.group included 14 patients with the mean chronological ages of 18.78 years. 2 mini-implants applied on right and left maxillary posterior regions as anchorage in the 2.group which included 12 patients with the mean chronological ages of 18.65 years. Mean treatment time was 11.68±3.37 months for 1.group and 10.5±3 months for the 2.group.The results were analyzed with parametric and nonparametric tests.Significant intrusion of upper incisors and decrease in overbite obtained in both groups were similar. Protrusion and inclination increase of upper incisors was found in both groups. Significant increases in overjet and maxillary molar vertical position obtained in 1.group.Significant decrease in the electrical activity of right DA during rest position was found in the 1.group. Significant increase in the electrical activity of right MM during `?chewing gum on the right side?? was found in 2.group. Positive correlation was found between the change in electrical activity of right MM and the change in distance between upper first molar and CT plane.It was observed that deepbite correction with utility intrusion arch causes dentofacial changes but has mild effect on the masticatory muscles.