Sıcak ortamda yapılan iki farklı dayanıklılık antrenmanının bazı fiziksel, fizyolojik ve kan parametreleri üzerine etkileri
The effect of two different endurance training on some physical, physiological and blood parameters in hot environments
  1. Tez No: 260925
  2. Yazar: FATİH KIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILTUNÇ, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, hipertermik ortamda, 2 ay, haftada 3 gün uygulanan farklı dayanıklılık antrenman türlerinin, fiziksel, fizyolojik ve kan parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir.Çalışma, sağlık sorunu olmayan, çalışma esnasında su verilmeyen 24 gönüllü beden eğitimi öğrencisi ile yapılmıştır.Denekler eşit sayıda 2 gruba ayrıldı:İAG: İnterval antrenman grubu, n=12,SKG: Sürekli koşular grubu, n=12Antrenman programları öncesinde sporcuların kan numuneleri alındı, max VO2 (mekik koşusu ile) tespit edildi, fiziksel ve fizyolojik özellikleri Tanita ?TBF 300 cihazı ile BİA yöntemi kullanılarak her antrenman öncesi ve sonrası ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of different kinds of endurance exercises, which performed in a hyperthermic environment 3 days a week for 2 months, on physical, physiological and blood parameters.24 volunteers-physical education and sports students, who do not have any health problems and not to allowed to drink water during the exercise, participated in this study. The subjects divided into two groups equally.ITG: Interval Exercise Group, n: 12,CRG: Continuous Runners Group n: 12Blood of the athletes was sampled before the exercise, max VO2 was determined by means of shuttle running, physical and physiological features were surveyed by Tanita ?TBF 300 device and use of BIA method both before and after the exercise.