Grup çalışmalarının öğrenci başarısına etkisine ilişkin öğretmen-öğrenci görüşleri
  1. Tez No: 26094
  2. Yazar: NURHAN DERVİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
139 ÖZET Bu araştırma, grup çalışmalarının öğrenci başarısına etkileri konusunda öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara'daki otaöğretim kurumlarından Kurtuluş ve înönü Lisesindeki 40 öğretmen ve 600 öğrenci üzerinde gerçek! eşti ri 1 misti r. Araştırmaya ilişkin verileri toplamak amacıyla öğretmen ve öğrencilere uygulanan iki ayrı ölçme aracı geliştirilmiştir. Gerek öğretmenlerin, gerek öğrencilerin grup çalışmalarıyla ilgili görüşleri“Katılırım”,“Kararsızım”,“'Katı İmi yorum”seçeneklerini içeren üçlü bir ölçekle belirlenmiştir. Araştırmayla elde edilen bulgular aşağıda özetlenerek veri 1 mistir. 1. öğretmenlerin öğretim yöntemlerinin seçimindeki tercihleri, alanlarına göre önemli bir değişiklik göstermemektedir. Yöntem seçiminde hem Sosyal Bilimler ve Edebiyat hem de Fen Bilimleri ve Matematik öğretmenlerinin daha çok öğrenci düzeyini ve ihtiyaçlarını dikkate aldıkları görülmüştür. 2. Derslerin işlenişinde, Sosyal Bilimler ve Edebiyat öğretmenleriyle Fen Bilimleri ve Matematik öğretmenlerinin grupla çalışma yöntemi olarak grup tartışmasını kullandıkları görülmüştür. 3. Gerek Sosyal Bilimler ve Edebiyat gerekse Fen Bilimleri ve Matematik öğretmenleri, öğrencilerin derslerdeki başarılarında öncelikle sistemli çalışma alışkanlığı kazanmış olmalarının rol140 oynadığım belirtmişlerdir. Daha sonraki sırada ise öğrencilerin grup çalışmalarına katılmalarını önemli görmüşlerdir. 4. Grup çalışmalarının başarıyı olumlu yönde etkilediği görüşüne öğretmenlerin oldukça yüksek düzeyde katıldıkları görülmüştür. Bununla beraber öğretmenlerin tümü grup çalışmalarının öğrencilere en çok planlı çalışma alışkanlığı kazandırdığını belirtmişlerdir. Bunu öğrencilerin konuşma ve dinleme becerisi ile kendine güven ve sorumluluk duygusu geliştirmesi izlemektedir. 5. Grup çalışmalarının öğrenci başarısı üzerindeki etkileri konusunda öğretmenlerin görüşleri alanlarına göre önemli değişiklik göstermemekle beraber, çok az da olsa Sosyal Bilimler ve Edebiyat öğretmenlerinin grup çalışmalarının başarıyı olumlu yönde etkilediği görüşünü daha çok paylaştıkları görülmüştür. 6. Araştırmaya katılan öğrencilerin grup çalışmalarının başarıyı artırdığı görüşüne katıldıkları görülmüştür. Ancak öğrencilerin büyük bir çoğunluğu grup çalışmalarının kendilerine en çok planlı çalışma alışkanlığı kazandırdığım daha sonraki sırada ise kendine güven ve sorumluluk duygusu geliştirdiğini bel i rtmişlerdi r. 7. Grup çalışmalarının başarıya etkisi konusundaki öğrenci görüşleri, öğrenim dallarına göre önemli bir farklılık göstermemektedir. Gerek Sosyal Bilimler ve Edebiyat gerekse Fen Bilimleri ve Matematik dalı öğrencilerinin, grup çalışmalarının başarıyı artırdığı görüşüne katıldıkları tespit edilmiştir.141 8. Grup çalışmalarına yer veren öğretim etkinliklerinin öğrenci başarısına olumlu katkı sağladığı görüşüne lise üçüncü sınıf öğrencileri, lise ikinci ve birinci sınıf öğrencilerine göre daha üst düzeyde katılma göstermişlerdir. 9. Araştırma bulgularına göre öğretmen ve öğrenciler grup çalışmalarındaki öğretmen-öğrenci ve öğrenci -öğrenci iletişiminin başarıyı olumlu yönde etkilediğini belirtmişlerdir. 10. Grup çalışmalarının başarıya etkileri konusundaki öğretmenlerin görüşleri ile öğrencilerin görüşleri önemli bir farklılık göstermemekle beraber, çok az da olsa öğretmenlerin grup çalışmalarının başarıyı olumlu yönde etkilediği görüşünü daha çok benimsedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study is carried out to determine take the opinions of students and teachers on the effectiveness of group work on students' achievement. The subjects of the study were 40 teachers and 600 students from the Kurtuluş and İnönü High School in Ankara. The data were collected by two measurement tools that had been developed for students and teachers separately. The opinions of the students about the group work had been determined with a scale that has been made of the alternatives such as“No Idea”,“Agree”and“Disagree”. The results of the study are summarised as follows: 1. Determination of the instructional methods by teachers are not changed by the branch of teachers. It has pointed out that teachers are taking care of the needs and levels of their students in the selection of instructional methods in social sciences, literature, science and mathematics. 2. During the instruction, it has been indicated that teachers of social sciences, literature, science and mathematics used the group discussions as the method of group work. 3. Teachers of social sciences, litereature, science and mathematics indicated that the systematic study habit of students is an important factor on their success in the lessons. 4. It has been observed that teachers higly agreed with the opinion of posivitive effect of gruop working on achievement.All teachers, also pointed out that group working is effective in having the systematic study habit of students. Secondly group working can develop ability of talking-listening, self concept and responsibility of the student. 5. Although the opinions of teachers on the effectiveness of group work to the students' achievement differ by their branch, it has been indicated that the teachers of social sciences and literature shared the opinion of the positive effects of group work to the students' achievement more strongly than the others. 6. It has been observed that students participated in the study indicated that group working increases the achievement. But a large group of students pointed out that group working is mostly effective in gaining the systematic study habit of student then devol oping self concept and responsibility of them. 7. Students' opinion about the effectiveness of group work on the students' achievement differ by their branches. Students in both social sciences and literature and both in science and mathematics agreed on the positive effects of the group working on students' achievement. 8. Grade 11 students more strongly agreed with opinion of positive effectiveness of group work to the students' achievement than the grade 10 and grade 9 students. 9. According to the results of the study, students and teachers indicated that teacher-student and student-student interaction had a positive effect on students' achievement.10. Although the opinions of students and teachers about the effectiveness of group work on achievement differ so much, it has been investigated that this opinion is more strongly supported by teachers. t a toaMRxBtim nnjDM