Endometriyum kanser gelişiminde eritropoietin ve eritropoietin reseptör genlerinin ifadelenmesi
Expression of erythropoietin and erythropoietin receptor genes in the development of endometrial cancer
- Tez No: 260939
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EKMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endometriyum kanseri, kadın genital yollarının sıkça rastlanan neoplazisidir. Genetik ve epigenetik değişimler endometriyum kanser gelişimi için risk faktörü olabilir. Eritropoietin reseptörü (EPOR) eritropoietin (EPO)' e bağlanarak etkisini gösteren sitokin reseptör süper ailesinin bir üyesidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda EPO/EPOR sinyal iletim yolağının kanser gelişiminde rol alabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda, EPO ve EPOR genlerinin ifade düzeylerini belirleyerek endometriyum kanser gelişimindeki olası rolünü araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 51 endometriyal kanser hastası ve 11 sağlıklı birey dahil edildi. Tümör ve normal endometriyum dokularından ve sağlıklı bireylerden alınan endometriyum örneklerinden total RNA ve protein izolasyonu yapıldı. EPO ve EPOR genlerinin nicel mRNA ifade düzeyleri Real time PCR yöntemi ile ölçüldü. Tümör ve normal doku örneklerine ait sonuçlar karşılaştırıldığında, tümör dokularında EPO geninin mRNA ifade düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenirken, EPOR mRNA düzeyinin anlamlı olarak arttığı belirlendi. Tümör ve sağlıklı bireylerden alınan endometriyum örneklerine ait sonuçlar karşılaştırıldığında ise, tümör dokularında EPO geninin mRNA ifade düzeyinin kontrol dokularına göre anlamlı olarak azaldığı gözlenirken, EPOR mRNA ifadesinin değişmediği saptandı. Her iki genin Western blot yöntemi ile protein analizleri yapılarak mRNA ifade düzeylerinde gözlenen değişimler doğrulandı. Endometriyum kanseri gelişiminde EPO/EPOR sinyal iletim rolünün belirlenmesinde için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is a common neoplasia of female genital track. Genetic and epigenetic alterations may constitute risk factors for development of endometrial cancer. Erythropoietin receptor (EPOR) activated by binding to erythropoietin (EPO) is a member of the cytokine receptor super family. Recent studies suggest that EPO/EPOR signaling pathway may play a role in cancer development. In this study, we aimed to investigate the possible roles of expression levels of EPO and EPOR genes in development of endometrial cancer. 51 endometrial cancer patients and 11 healthy controls took part in the study. Total RNA and protein were isolated from the endometrial samples obtained from tumor and normal endometrium tissues as well as healthy controls. Quantitative mRNA expression levels of the EPO and EPOR genes were identified by real-time PCR. When the results pertaining to tumor and normal tissue samples were compared, while a statistically significant decrease was observed in the mRNA expression level of the EPO gene in tumor tissues, an increase was observed in the mRNA expression level of the EPOR gene. When the results pertaining to the endometrium samples obtained from tumor and controls were compared, it was understood that while mRNA expression level of the EPO gene in the tumor tissue indicated a decrease as opposed to that of controls, mRNA expression level of the EPOR gene remained unchanged. The changes in the mRNA expression levels in both genes were verified through protein analysis by Western blot. Further studies are required to identify the role of EPO/EPOR signaling pathway in the development of endometrial cancer.