Çalışan çocuklarda kronik solunum yollaraı hastalığı riskinin değerlendirilmesi
- Tez No: 260950
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
GİRİŞ: Türkiye'de ve üçüncü dünya ülkelerinde çocuklar sosyoekonomiknedenlerden dolayı çeşitli mesleklerde çalışmak durumunda kalmaktadır. Çalışançocuklar, iş hayatında ciddi risk altında kalmalarına rağmen bu çocuklarda kroniksolunum problemleri, astım ve allerji prevalansını değerlendiren çalışmalar oldukçasınırlıdır. Çalışmamızda çalışan çocuklarda allerjik hastalıklar için risk faktörleriniaraştırmayı amaçladık.MATERYAL-METOD: Çalışma İstanbul Kartal ilçesinde genç çırak işçilerineğitim aldığı kurumda yapıldı. Çalışmada 14-18 yaş grubundaki 590 çırak adayınaISAAC anketi uygulandı ve ve anket sonuçlarına göre kronik solunum semptomlarıolan 78 çocuk hasta grubu, hiç bir şikayet tanımlamayan 70 çocuk ise kontrol grubuolarak alındı. Her iki grubun fizik muayenesi yapılarak, spirometre Egzersiz testi vecilt allerji testi uygulandı.BULGULAR:Astım sıklığı hasta grubunda % 15.3, kontrol grubunda ise %8.5 olarak bulunmuştur(p=0,00).ISAAC sonuçlarına göre astım sigara içenlerde, ailede atopi öyküsü olan çocuklardadaha sık bulunmuştur (p=0.021, 0.001, ), Doktor tanılı astım ile ailede atopi ve astımöyküsü arasında da anlamlı ilişki bulunmuştur (p= 0.031, 0.049). Allerjik rinit ise kızçocuklarda anlamlı erkek çocuklara göre, ailede atopi öyküsü olanlarda da anlamlıderecede yüksek bulunmuştur, (p=0.029, 0.01). Egzama sıklığı kız çocuklardaanlamlı derecede yüksek bulunmuştur (0.032). Kuaförde çalışmak, ailede astım veatopi öyküsü doktor tanılı egzama sıklığını arttıran risk faktörleri olarak saptanmıştır(p=0.041, 0.049, 0.028). Cilt allerji testi pozitifliği Hasta çocuk grubunda dahayüksek olarak bulunmuştur (p0.05).Egzersiz testi ile BHR saptanan çocuklarda sigara içme oranı, ailede astım ve allerjihikayesi, egzersiz testi ile BHR saptanmayan çocuklardan anlamlı olarak dahayüksek bulunmuştur.SONUÇ: Çalışan çocuklarda astım ve allerjik hastalık riski sigara içme, genetikfaktörler ve meslek grubu ile ilişkilidir. Bu risk faktörlerine sahip olan hastalarıniiimeslek seçiminde daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle Kuaförlük mesleğibu açıdan daha riskli olduğu bulunmuştur. Çalışan çocuklarda sigara içmeye başlamayaşı düşük ve sigara içme sıklığı yüksektir. Sonuç olarak çalışan Çocuklarda meslekhastalıkları ve özellikle solunum hastalıkları konusuda daha fazla çalışma yapılması,problemlerin tespit edilip ve onları önlemek için gerekli tedbirlerin alınması,gerekmektedir. Ayrıca bu çocuklarda sigaraya başlanmasının önlenmesi , sigarakullanmakta olan çocukların bırakabilmesi için de gerekli önlemlerin alınmasıgerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Children in Turkey and other third world countries, work in variousprofessions for socio-economic reasons. Despite being under serious risk, there are alimited number of studies evaluating the chronic respiratory problems, asthma andand increased allergy prevalence in working children. Our aim in this study is toevaluate the risk factors of allergic diseases in working children.Material/Method: This study was performed at the educational institutes of youngapprentices in the Kartal district of Istanbul. The ISAAC questionnaire wasperformed on 590 apprentice candidates aged 14-18 years and according to thequestionnaire results 78 children with chronic respiratory semptoms were chosen asthe study group, and a further, healthy 78 children as the control group.BULGULAR: The prevalence of asthma in the study group was 15.3% and 8.5% inthe control group. (p=0,00).According to the ISAAC results, asthma was found to be more prevelent in thosewho smoke and have a family history of atopy. (p=0.021, 0.001). There is asignificant relationship between doctor diagnosed asthma and history of asthma andfamilial atopy. (p= 0.031, 0.049). Allergic rhinitis was more frequent in girls whencompared to boys, and in those with a history of familial atopy. (p=0.029, 0.01). Thefrequency of eczema was also significantly more in girls. (p=0.032). The risk factorsfor eczema were found to be; working at a hairdresser, family history of asthma andhistory of atopy. (p=0.041, 0.049, 0.028). A positive skin prik test was found to behigher in the study group.