Akut iskemik inmede EKG'de p dalgası dispersiyonu ve serum paraoksonaz aktivitesi ölçümü ile inme etyolojisinin öngörülmesi
- Tez No: 260949
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE AFŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Paraoksonaz (PON) hem arilesteraz hem de paraoksonaz aktiviteleri bulunan bir ester hidrolazdır. PON'ın fizyolojik substratları henüz tam olarak tanımlanamamıştır. PON, insektisid ve nörotoksik gazların yapısında bulunan organofosfatların hidrolizini katalizlediğinden, in vivo olarak zenobiyotik metabolizması ve toksikolojik çalışmalar açısından oldukça önemlidir. Diğer yandan, PON'ın HDL yapısında bulunduğu kanıtlandığından beri fizyolojik fonksiyonlarını araştırmaya yönelik çalışmalar artmıştır. Yeni çalışmaların çoğu PON'ın kardiyovasküler, lipid ve lipoprotein metabolizması ile antiaterogenetik ve antioksidan özelliklerini araştırmaya yönelik planlanmaktadır.İskemik inme etyolojisinin araştırılmasında çabuk sonuç veren ve kolay uygulanabilir bir yöntem olarak, geliş EKG'sinde saptanan P-dalgası dispersiyonunun kardiyoembolik etyolojide rol oynayan AF tahmininde kullanılabilirliği araştırılmıştır.Bu çalışmada PON aktivitesinin ve P-dispersiyonuyla ilişkili AF'nin iskemik inme etyolojisinin tahminindeki rolü, yararlılığı ve kullanılabilirliği araştırılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: paraoksonaz, iskemik inme, P-dalgası dispersiyonu, atriyal fibrilasyon
Özet (Çeviri)
Paraoxonase (PON), is an ester hydrolase that has both arylesterase and paraoxonase activities. Physiologic substrates of PON have not been defined yet. PON catalyses the hydrolysis of organophosphates that have been used in production of insectides and neurotoxic gases, therefore the enzyme has great importance for in vivo xenobiotic metabolism and toxicological studies. On the other hand, the studies investigating the physiologic functions of PON have been increased after it was shown that PON incorporates into the structure of the high-density lipoprotein (HDL). The role of paraoxonase in cardiovascular, lipid and lipoprotein metabolism and also its antiatherogenic and antioxidant features have been recently investigated.Measurement of P-wave dispersion on index ECG of ischemic stroke patients have been performed in order to evaluate its potential role in the detection of a cardioembolic etiology.The aim of this study was to evaluate the diagnostic value of serum PON activity and P-wave dispersion on ECG in the prediction of stroke etiology.KEYWORDS: paraoxonase, ischemic stroke, P-wave dispersion, atrial fibrillation