Farklı tipteki kapaklı lingual ortodonti braketleri ile nikel titanyum ve paslanmaz çelik teller arasındaki sürtünme dirençlerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of frictional resistance between different self ligating lingual brackets and nickel titanium and stainless steel archwires
  1. Tez No: 260952
  2. Yazar: GÜLŞİLAY SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZTÜRK ORTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı tipteki kapaklı lingual braketler ile nikel titanyum ve paslanmaz çelik ark telleri arasındaki statik ve kinetik sürtünme dirençlerini 0°, 5° ve 10° açılanmalarda incelemektir. Bu amaçla çalışmamızda 0,018x0,025 inç slot boyutuna sahip Evolution, In-Ovation L ve Phantom sağ üst kanin braketleri ile 0,016 inç boyutundaki nikel titanyum, 0,016 inç ve 0016x 0,022 inç boyutlarındaki paslanmaz çelik ark telleri kuru ortamda test edilmiştir. Braket ve ark telleri arasında açığa çıkan sürtünme dirençleri laboratuvar ortamında Zwick marka evrensel test cihazı ile ölçülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde tüm kombinasyonlarda açılanma arttıkça sürtünme dirençlerinin de arttığı gözlemlenmiştir. En düşük sürtünme direnci 0° açılanmada, In-Ovation L braketleri ile 0,016 inç boyutundaki nikel titanyum ark telleri arasında meydana gelirken, en yüksek sürtünme direnci ise 10° açılanmada, Evolution braketler ile 0016x 0,022 inç boyutlarındaki paslanmaz çelik ark telleri arasında meydana gelmiştir. Statik sürtünme dirençlerinin kinetik sürtünme dirençlerinden daha yüksek değerlerde olduğu saptanmıştır.Çalışmada kullanılan braketlerin slot genişlikleri Galvision mikrosertlik test cihazının optik mikroskopu ile ölçülmüş ve Phantom braketlerin en geniş slota sahip oldukları ve bunu sırasıyla In-Ovation L ve Evolution braketlerin takip ettiği görülmüştür. Çalışmada braketlerin yüzey pürüzlülükleri AFM ve SEM ile incelenmiştir. SEM görüntüleri incelendiğinde, Evolution braketlerin en pürüzlü yüzeye sahip olduğu bunu sırasıyla Phantom ve In-Ovation L braketlerin takip ettiği gözlemlenmiştir. AFM analizi sonucunda braketlerin yüzey pürüzlülüğü değerlerinin ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir .
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the static and kinetic frictional resistances resulting from the combination of three self ligating lingual brackets and nickel titanium and stainless steel archwires at at 0, 5 ve 10 degrees of second order angulations. For this purpose, the frictional resistances between Evolution, In-Ovation L ve Phantom right upper canine brackets (0.018x0.025 inch slot) and 0.016 inch nickel titanium, 0.016 inch stainless steel and 0.016x0.022 inch dimension of stainless steel archwires were tested in dry states. Frictional resistances were evaluated with the universal testing machine (Zwick). It was determined when the size of the archwire and angulation increase, friction resistances also increase in all combinations. The lowest friction was found in the combination of In-Ovation L brackets with 0.016 inch NiTi archwires at 0 degree angulation and the highest friction was found in the combination of Evolution brackets with 0.016x 0.022 inch SS archwires at 10 degree angulation. At all combinations, static frictional resistances were found higher than kinetic frictional resistances. Slot width of the brackets were measured by using optics of Galvision microhardness machine. Phantom brackets were determined having the largest slot width. Surface roughness and topography of the brackets were investigated with AFM and SEM. SEM observations showed that the slot surface of Evolution brackets is more porous and rougher than the other investigated brackets. There were no statistically significant differences between surface roughness of the three types of brackets which observed with AFM analysis.