Geleneksel ve kapaklı labial braketler ile farklı ortodontik teller arasında meydana gelen sürtünme dirençlerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
A comparative in vitro study of frictional resistances between conventional and self-ligating labial brackets and different orthodontic archwires
- Tez No: 501316
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZTÜRK ORTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, dört farklı tipteki labial braket ile üç farklı materyale sahip teller arasında oluşan statik ve kinetik sürtünme dirençlerini 0°, 5° ve 10°'lik açılanmalarda incelemektir. Bu amaçla çalışmada 0,018x0,025 inç slot boyutunda Mini-Sprint, QuicKlear, BioPassive ve BioQuick sağ üst kanin braketleri ile 0,017x0,025 inç boyutundaki paslanmaz çelik, beta-titanyum ve nikel titanyum teller kuru ortamda test edilmiştir. Braket ve teller arasında oluşan sürtünme dirençleri evrensel test cihazı ile ölçülmüştür. Çalışmanın sonuçlarına göre, tüm kombinasyonlarda, açılanma arttıkça sürtünme dirençlerinde de artış meydana gelmiştir. En yüksek sürtünme direnci 10°'lik açılanmada BioQuick braketler ile beta-titanyum teller arasında meydana gelirken, en düşük sürtünme direnci 0°'lik açılanmada BioPassive braketler ile paslanmaz çelik teller arasında meydana gelmiştir. Tüm açılanma ve ortodontik tel kombinasyonlarında, farklı tipteki labial braketler ile farklı materyallere sahip teller arasında meydana gelen sürtünme dirençlerinin ortalamaları değerlendirildiğinde, pasif kapaklı BioPassive braketler, aktif kapaklı BioQuick braketlere göre düşük sürtünme direnci göstermiştir. Braketlerin slot genişlikleri Galvision mikrosertlik test cihazının optik mikroskobu ile incelendiğinde, QuicKlear braketler üretici firmanın belirttiği değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde dar, BioPassive, BioQuick ve Mini-Sprint braketler ise istatistiksel olarak anlamlı olmayan daha geniş slot aralığına sahip bulunmuştur. AFM ve SEM incelemelerinin sonuçlarına göre QuicKlear braketlerin en fazla slot yüzey pürüzlülüğüne sahip olduğu gözlenmiştir. Tellerin yüzey pürüzlülüğü değerlendirilmesinde, TMA tellerin en pürüzlü yüzeye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the static and kinetic frictional resistances resulting from the combination of four labial brackets and three different alloy of archwires at the 0°, 5° and 10° angulation. For this purpose the friction resistances between Mini-Sprint, QuicKlear, BioPassive and Mini-Sprint right upper canine brackets (0,018x0,025 inch slot) and stainless steel, beta-titanium and nickel-titanium archwires (0,017x0,025 inch) were tested in dry conditions. Frictional resistances were evaluated with the universal testing machine. It was determined that as the angulation increases, friction resistance also increases in all combinations. The highest friction was found in the combination of BioQuick brackets and beta-titanium archwires at 10o angulation while the lowest friction was found in the combination of BioPassive brackets and stainless steel archwires at 0o angulation. At all angulations and archwire combinations passive self-ligating BioPassive brackets showed lower frictional resistance than active self-ligating BioQuick brackets. Slot width of the brackets were measured by using the optics of a Galvision microhardness machine. QuicKlear brackets were determined to have the lesser slot width than the dimensions stated by manufacturer and statistically was found significant values comparing to the other investigated brackets. BioPassive, BioQuick and Mini-Sprint brackets were determined to have greatest slot width however statistically no significant difference was found between these brackets. Surface roughness and topography of the brackets were investigated with AFM and SEM. QuicKlear brackets were determined to have greater surface roughness than the other brackets. Surface roughness of the archwires was determined by SEM imaging, revealing beta-titanium archwires as having the greatest surface roughness of all archwires.