İnmeli hasta yakınlarına verilen eğitimin hasta ve hasta yakınının yaşam kalitesi, anksiyete ve depresif belirti düzeyi üzerine etkisi
Effects of caregiver training on quality of life, anxiety and depressive symptoms of stroke patients and their caregivers
- Tez No: 260954
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ ATABEK AŞTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırma, inmeli hasta yakınlarına verilen eğitimin, inmeli hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesi, anksiyete ve depresif belirtiler üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı.Yarı-deneysel tasarım tipinin uygulandığı araştırmada örneklemi, 40 hasta ve hasta yakını (20 girişim ve 20 kontrol) oluşturdu. Bu konuda yapılan çalışmalar temel alınarak planlanan hasta yakını eğitim programı, hastanede hasta/ hasta yakınına özgü 30-45 dakikalık 3-5 oturum şeklinde yürütüldü.Veriler; Bilgi Formu, Rankin Skalası, Barthel İndeksi, EuroQol Sağlık Anketi, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Beck Depresyon Envanteri kullanılarak hastaneye kabulde, hastaneden çıktıktan 3 ve 6 ay sonra olmak üzere 3 kez değerlendirildi.Analiz ve değerlendirmelerde, tanımlayıcı ve parametrik olmayan (Friedman testi, Mann-Whitney U, Spearman's korelasyonu) istatistik yöntemleri kullanıldı.Hastaların yaş ortalaması girişim grubunda 57,90±15,08 yıl, kontrol grubunda 58,75±16,36 yıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned in order to determine the effects of caregiver training on the quality of life, anxiety and depressive symptoms of stroke patients and their caregivers.This was a quasi-experimental study and this study sample was consisted of 40 patients and informal caregivers (20 were assigned into the experimental and 20 in the control group). The planned caregiver training program, based on studies conducted on this subject, was conducted in 3-5 session, each 30-45 minutes long, at the hospital setting.Data were collected using ?İnformation Form?, ?Rankin Scales?, ?Barthel Index? ?European Quality of Life Instrument? Health Questionnaire?, ?Beck Depression Inventory?, ?State-Trait Anxiety Inventory?. Evaluation was done three times; during patient admission, after 3 and 6 months from hospital discharge.The data were analyzed using descriptive statistics and nonparametric (Friedman analysis, Mann-Whitney U, Spearman?s correlation) tests.The mean age of experimental group patients was 57,90±15,08 years, control group patients was 58,75±16,36 years. The mean age of experimental group caregivers was 47,55±12,08 years, control group caregivers 50,35±15,90 and most of the patients were female.This study showed that caregivers? training was not effective on the patients? and their caregivers? perceived health status, anxiety and depressive symptoms.