İnmeli hasta ve bakım verenlerine verilen planlı taburculuk eğitiminin hasta memnuniyeti ve bakım verenin bakıma hazır oluşluğu üzerine etkisi
The effect of planned discharge training on stroke patientssatisfaction and caregiver preparedness
  1. Tez No: 617934
  2. Yazar: DÖNDÜ ERDOĞAN İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırma inmeli hasta ve bakım verenlerine verilen taburculuk eğitiminin hasta memnuniyeti ve bakım verenin bakıma hazır oluşluğu üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 58 hasta, 58 bakım veren ile tek gruplu, ön-son test tasarımlı yarı deneysel olarak yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta ve Bakım Veren Tanıtım Formu, Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği, Satis-İnme Memnuniyet Anketi ve Barthel İndeksi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için çalışmanın yapıldığı kurumdan ve çalışmaya katılan hasta yakınlarından yazılı onam alınmıştır. Araştırmada inmeli hastalara ve bakım verene verilecek planlı taburculuk eğitimin planlanması için her hasta için hemşirelik tanıları (Olası/Potansiyel) belirlenmiştir. Bu tanılar doğrultusunda Kayseri Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniğine gelen inmeli hastalara ve bakım verenlerine inme ile ilgili taburculuk eğitimi ve eğitim kitapçığı araştırmacı tarafından verilmiştir. Taburculuk eğitimi öncesinde ve taburculuktan 1 ay sonra hastaların memnuniyeti Satis-İnme Memnuniyet Anketi ile bakım verenlerin bakıma hazır oluşluğu ise Bakıma Hazır Oluşluk Ölçeği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of discharge training given to stroke patients and caregivers on patient satisfaction and caregiver preparedness. A semi- experimental study was conducted with 58 patients, 58 caregivers with pretest - posttest a single-group. Data was collected by using the patient and caregiver identification form, Preparedness for Caregiving Scale, SATIS-Stroke Questionare and Barthel Index. Written informed consent was obtained from the institution where the study was conducted and the relatives of the patients who participated in the study. In the study, nursing diagnoses (Possible / Potential) were determined for each patient to plan planned discharge training to stroke patients and caregivers. In line with these diagnoses, the stroke patient and caregivers who came to the Neurology Clinic of Kayseri City Hospital were given discharge training and education booklet about stroke. It was evaluated the satisfaction of the patients by SATIS-stroke questionare and the preparedness of caregivers by preparedness for caregiving scale before discharge training and one month after discharge.