Hemşirelik öğrencilerinin özgecilik düzeyleri
Altruism levels of nursing students
- Tez No: 260960
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin özgecilik düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla planlanmış, tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırma, 2008-2009 eğitim öğretim döneminde, İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu'nda öğrenim gören I.sınıftan 113, II. sınıftan 130, III. sınıftan 104 ve IV. sınıftan 96 öğrenci olmak üzere toplam 443 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; hemşirelik öğrencilerinin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla bilgi formu ve özgecilik düzeylerini belirlemek amacıyla aile, sosyal, yardımseverlik, sorumluluk alt boyutlarından oluşan Özgecilik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, Number Crucher Statistical Sysem&Power Analysis and Sample Size Statistical Software paket programı, sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, Oneway Anova testi, Tukey HSD testi, Student t test, güvenirlik analizinde Cronbach's alpha katsayısı ile analiz edilmiştir. Çalışmada, hemşirelik öğrencilerinin yaş ortalaması 21,2±1,7'dir. Öğrencilerin özgecilik düzeylerine bakıldığında, aile boyutunda 18,48±3,45 puan aldığı, öğrencilerin ailelerini, akrabalarını ve kendilerini yüksek düzeyde yardımsever olarak algıladığı; sosyal boyutta 14,88±4,35 puan aldığı, öğrencilerin sosyal faaliyete katılımının alt düzeyde olduğu; yardımseverlik boyutunda 16,27±3,77 puan aldığı öğrencilerin başkalarına karşı orta düzeyde yardımsever oldukları; sorumluluk boyutunda 17,55±3,01 puan aldığı, öğrencilerin sorumluluk alma oranının ve başkalarının sorumluluk alabileceğine inancın orta düzeyin üzerinde olduğu; öğrencilerin özgecilik düzeyi puanı 67,21±10,42 olup orta düzeyin üzerinde özgeci oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive cross-sectional study planned to determine the altruism levels of the nursing students and the influencing factors. The study was conducted with a total population of 443 students, 113 of whom were freshmen, 130 sophomores, 104 juniors, and 96 seniors at Istanbul University Florence Nightingale Nursing School during the academic year of 2008 - 2009. In collection of the data; information form was used to determine the socio-demographic attributes of the nursing students, and Altruism Scale consisting of family, social, benevolence and responsibility sub-sections was used to determine the levels of altruism. The data were analyzed using Number Crucher Statistical System&Power Analysis and Sample Size Statistical Software package program, number, percentage, average, Standard deviation, Oneway Anova test, Tukey HSD test, Student t-test, and the reliability analysis was made using Cronbach?s alpha coefficient. In the study, the average age of the nursing students was 21.2±1.7. When the altruism levels of the nursing students were assessed, it was found that the students perceived their families, relatives and selves highly benevolent in terms of family scale and got 18.48±3.45 points; their levels of participation to social activities were low in social terms and they got 14.88±4.35 points; their benevolence towards others was at mid-levels in terms of benevolence scale and they got 16.27±3.77 points; and their levels of taking responsibility and believing in others' taking responsibility were at mid-levels in terms of responsibility scale and they got 17.55±3.01 points. They were found to be altruists at above mid-levels according to the altruism level scores with 67.21±10.42 points.