Piyasada bulunan bazı kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik içeriğinin ve koruyucu etkinliğinin araştırılması
Investigation of preservative efficacy and microbiological content of some cosmetics found on the market
  1. Tez No: 260959
  2. Yazar: MAYRAM TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SEHER BİRTEKSÖZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmada, ülkemizde üretilen ve piyasada satılmakta olan çeşitli kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik içerikleri ve formülasyonlarına katılan koruyucu maddelerin etkinlikleri araştırılmıştır. Piyasadan temin edilen kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik içerikleri, Amerikan Farmakopesi (United States Pharmacopeia-USP) ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration) tarafından önerilen yöntemlere göre belirlenmiştir. Çalışılan 50 kozmetik üründen dört tanesinin, izin verilenden daha fazla sayıda mikroorganizma içerdiği tespit edilmiştir. Ürünlerden iki adet tıraş öncesi, bir adet el ve vücut bakımı, bir adet yüz bakımı ve bir adet tüy dökücü ürünün Staphylococcus aureus içerdiği, el ve vücut bakım ürünlerinden üç tanesinin Alcaligenes xylosoxyidans, Burkholderia cepacia, Stenotrophomonas maltophilia, Pseudomonas putida ve Candida krusei, yüz bakım ürünlerinden bir tanesinin Citrobacter freundii, B. cepacia ve B. gladioli ile kontamine olduğu belirlenmiştir. Çalışmada, ürünlere mikrobiyal kontaminasyonu engellemek amacıyla katılan koruyucuların etkinlikleri USP tarafından önerilen yönteme göre araştırılmış ve 50 üründen yedi tanesinin koruyucusunun en az bir deney mikroorganizmasına karşı etkisiz olduğu ve bu ürünlerden bir tanesinin Aspergillus niger tarafından degradasyona uğrayarak renk değiştirdiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kullanılmamış kozmetik ürünlerin patojen ve potansiyel patojen mikroorganizmalar içerebildiği ve bunların engellenmesi için katılan koruyucuların da etkisiz olabileceği görülmüştür. Bu nedenle üretim sırasında meydana gelebilecek kontaminasyonu engellemek amacıyla üreticilerin iyi imalat uygulamaları kurallarına uygun üretim yapması ve tüketici sağlığı düşünülerek, yönetmeliklerce belirlenen konsantrasyonlarda ve toksik doz limitlerine uygun, etkili bir koruyucunun seçilerek ürünlere ilave edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study microbial content and preservative efficacy of various cosmetic products which produced and sold in markets of our country were investigated. Microbial content of products were investigated according to United States Pharmacopeia (USP) and Food and Drug Administration methods, four of 50 cosmetic products microorganism counts were found above permissible limits. It was identified that two shaving creams, one hand and body care cream, one face care cream and one depilatory cream contained Staphylococcus aureus, three of hand and body care creams were contaminated with Alcaligenes xylosoxyidans, Burkholderia cepacia, Stenotrophomonas maltophilia, Pseudomonas putida and Candida krusei, and one face care cream was contaminated with Citrobacter freundii, B. cepacia and B. gladioli. Preservative efficacies were tested by a USP proposed method and seven of 50 products preservatives were found ineffective for at least one of the test microorganism and in one of these products degradation and color change was observed by Aspergillus niger. According to the results, it was observed that pathogen and potential pathogen microorganisms can be found in unused cosmetic products and also preservatives may be ineffective in preventing them. For this reason, in order to prevent the contamination that can occur during production, manufacturers are required to perform according to the good manufacturing practices, and considering consumer health it is necessary to add an effective preservative under determined by regulations.