Kolorektal kanserli hastaların birinci derece akrabalarının hastalıkla ilgili inançları
Health beliefs of first-degree relatives of individuals with colorectal cancer
  1. Tez No: 260964
  2. Yazar: ŞERİFE NAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK NİHAL ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Onkoloji, Public Health, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, birinci derece akrabasına (anne-baba, kardeş, çocuk) kolorektal kanser tanısı konmuş bireylerin hastalıkla ilgili sağlık inançlarını ve etkileyen faktörleri tanımlamak amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini İstanbul'daki iki üniversite hastanesinin ilgili bölümlerinde tedavi gören hastaların toplam 400 birinci derece akrabası oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Sağlık İnanç Modeli temel alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen ?Hasta Yakınlarının Tanıtıcı Özellikleri Formu? ve Linda Jacobs tarafından geliştirilen ve Özsoy ve arkadaşları tarafından Türk dili için geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan ?Kolorektal Kanser Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ? kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi; student-t testi, Varyans analizi, Mann Whitney U Testi, Çoklu Regresyon Analizi ile yapılmıştır.Katılımcıların % 51,3'ünün erkek olduğu, % 73'ünün evli olduğu olduğu bulunmuştur. Katılımcıların % 73,8'inin anne ya da babası kolorektal kanser tanısı almıştır. % 5,3'ünün bir başka birinci derece akrabasında kolorektal kanser bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been performed in the type of descriptive-correlational. The purpose of the study was to describe the health beliefs of first degree relatives (parents, siblings and children) of individuals with colorectal cancer, describe screening intentions or behaviors of first degree relatives and examine the associations among age, gender, level of education, and the Health Belief Model(HBM) variables.The sample of research was consisted of 400 first-degree relatives of the patients who have been treated in the relevant sections of two university hospitals in Istanbul. The data of the study were collected by using the ?Patients Relatives? Identifying Characteristics Form“ which is developed by the researcher in the basis of The Health Belief Model and by using the ”Colorectal Cancer Health Belief Model Scale" which is developed by Linda Jacobs and which is studied the validity and reliability for the Turkish language by Özsoy and his colleagues. Statistical analysis of the data was done with the student-t test, variance analysis, Mann Whitney U test, and multiple regression analysis.It has been found that 51.3% of the participants were men and 73% of the participants were married. 73.8% of the participants? mother or father was diagnosed with colorectal cancers. 5.3% of participants have another first degree relative diagnosed colorectal cancer.