Türk populasyonunda Flavin içeren Monooksijenaz 3 (FMO3) polimorfizmi
Flavin containing Monooxygenase 3 (FMO3) gene polymorphism in healthy Turkish population
- Tez No: 260965
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Flavin monooksijenazlar (FMO), ksenobiyotik ve ilaç metabolizmasından sorumlu olmakla beraber organizmanın en önemli monooksijenaz enzim grubudurlar. Azot, kükürt ve fosfor içeren birçok ksenobiyotiğin monooksijenasyonu FMO geni tarafından katalizlenir. Morfin, kokain, nikotin, klorpromazin, imipramin, tamoksifen ve simetidin gibi birçok ilaç; forat, aldikarb gibi kimyasallar ve sistamin, metionin, trimetilamin gibi endojen maddeler, FMO substratlarına örnek olarak verilebilirler. FMO enzim grubunun yetişkin karaciğerinde sentezlenen en önemli formu FMO3'tür. 40 genetik FMO3 varyantının 13'ü Tek Nükleotid Polimorfizmi (Single Nucleotide Polymorphism, SNP)'dir ve bu varyasyonların aktivitelerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. FMO3 fonksiyonu üzerinde etkili olan 3 adet SNP'in (E158K, V257M ve E308G) alel frekansları farklı etnik popülasyonlarda değişiklikler göstermektedir. Bu çalışmada Türk popülasyonuna ait sağlıklı gönüllülerden sağlanan DNA örneklerinde Polimeraz Zincir Reaksiyonu bağlantılı Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi kullanılarak, FMO3 polimorfizmi ve haplotip frekansı belirlendi. Elde edilen sonuçlar, farklı popülasyonların sonuçlarıyla karşılaştırıldı. FMO3 alelleri üzerinde yapılan bu çalışmanın, Türk popülasyonunda FMO3 genine ait üç SNP için genotip ve haplotip dağılımının anlaşılmasına yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Flavin-containing monooxygenases (FMOs), one of the most important monooxygenase systems, are involved in xenobiotics metabolism and variability in drug response. FMO gene catalyzes the monooxygenation of numerous N-, P- and S-containing xenobiotics. Substrates of FMO include many drugs (morphine, cocaine, nicotine, chlorpromazine, imipramine, tamoxifen, cimetidine etc), chemicals (phorate, aldicarb etc) and endogenous substrates (cysteamine, methionine, trimethylamine etc). FMO3 is associated with the majority of FMO-mediated adult hepatic metabolism. In the adult human liver, FMO3 is the prominent form and other FMOs are not expressed or are expressed at very low levels. 13 of totally 40 genomic FMO3 variants are Single Nucleotide Polymorphisms (SNPs) which cause low function. Allele frequencies of three functional SNPs (E158K, V257M, and E308G) vary greatly among different ethnic populations with distinct genetic backgrounds. In the current study, genotyping and haplotyping analysis for FMO3 were determined by Polymerase Chain Reaction (PCR)-Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) methods in DNA samples obtained from participants belonging to Turkish population. According to the results obtained from the study, it was enable to show interindividual differences and compare to other populations.