İmmünsüpresyon uygulanan ve uygulanmayan diyabetik ve nondiyabetik sıçanlarda langerhans adacık transplantasyonu öncesi ve sonrası IL-1beta salınımının incelenmesi
Observation of IL-1beta relase in immunosuppressed/non immunosuppressed diabetic and non-diabetic rats before and after langerhans islet transplantation
- Tez No: 138293
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TEMEL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
6.ÖZETTip 1 diyabetin gerek kendisinin gerekse neden olduğu mikroanjiyopati, nefropati, nöropati gibi komplikasyonlannın tedavisi ülke ekonomisine ağır bir yük getirmektedir. Başta mikroanjiyopatiler olmak üzere bu komplikasyonlann oluşumunda glukoz kontrolü önemli rol oynamaktadır. İnsülinle en iyi şekilde regüle edilen hastalarda bile komplikasyonlar gelişebildiği için son 25-30 yıldır Tip 1 diyabetin tedavisinde ekzojen insülin yerine insülin üreten p hücrelerini içeren Langerhans adacık doku transplantasyonu çalışmaları tüm dünyada hızla yürütülmektedir. Bununla birlikte genel olarak transplantasyonun rutin bir medikal tedavi olmasında aşılması gereken en zor engel immün sistemdir. Allograft ve ksenograft doku rejeksiyonunda peri-transplant dönemde IL-1J3 önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada immünsüpresyon uygulanmış/ uygulanmamış, diyabetik/ non-diyabetik eşsoylu Wistar albino sıçanlara yine Wistar albino sıçanlardan ve insandan izole edilen Langerhans adacık dokusu intraportal olarak transplante edilmiş, transplantasyon öncesi (-1.; 0.) ve transplantasyon sonrası (+1.; +2.; +195.) günlerdeki IL-ip salınımı ve kan şekeri düzeyleri ölçülmüştür. Deneysel diyabet oluşturulduktan sonra 0. gün kan şekeri düzeylerinde non-diyabetiklerle diyabetikler arasında çok ileri düzeyde anlamlı fark bulunmuştur. CyA+ allograft diyabetik alıcılarda +195. günde normoglisemi saptanırken, ksenograftlarda hiperglisemi bulunmuştur. CyA'nın böbrek transplantasyonundan sonra ek bir diyabetojenik etki göstererek sekonder diyabete neden olduğu varsayılmaktadır. Bizim çalışmamızda +2. ve +195. günlerde ksenograft diyabetik CyA- gruplarda normoglisemi saptanmışken, +195. günde CyA+ grupda hiperglisemi gözlemlenmiştir. 80CyA'nın İL- ip üretimindeki rolü açısından +2. günde allograft non- diyabetik ÇyA- ve allograft non-diyabetik CyA+ grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüş, pre- (0. gün) ve post-transplant (+2. gün) dönemde allograft diyabetik CyA+ grupda çok güçlü bir bağıntı ve pozitif korelasyon saptanmıştır. Ksenograft diyabetik ÇyA+ grupda +2. Gün kan şekeri ve İL- 10 arasında tam bir bağıntı ve negatif korelasyon saptanmıştır. özellikle adacık graftının tanınmasında ve rejeksiyonunda rol alan hücresel ve moleküler mekanizmalar olmak üzere, diyabet ve transplantasyon immünolojisi araştırmalanndaki önemli gelişmeler, adından yaşam uzatan ve yaşam kurtaran tedaviler arasında söz ettirecek daha başarılı adacık transplantasyonlannın gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır. 81
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Treatment of Type 1 diabetes and its complications like microangiopathy, nephropathy and neuropathy cause a heavy financial cost for the national economy. Glycaemic control plays an important role in the development of these complications. Because of the development of the complications even in patients having good glyceamic control with insulin, studies with transplantation of Langerhans islet tissue containing p cells, producers of insulin, are being conducted widely in last 25-30 years instead of exogeneous insulin therapy of Type 1 diabetes. However immune system constitutes a major obstacle against transplantation to become a routine medical therapy. IL-1J3 plays an important role in the rejection of allograft and xenograft tissue in peri-transplant period. In this study, Langerhans islets isolated from the pancreases of Wistar albino rats and humans were transplanted intraportally to immunosuppressed /non-immunosuppressed, diabetic/non-diabetic syngeneic Wistar albino rats and their IL-ip secretion and glycaemia levels at pre- (-1, 0) and post- transplant (+1, +2, +195) days were examined. After induction of experimental diabetes (day 0), glycaemia levels of diabetic animals differed from non- diabetics in a statistically significant manner. While a normoglycaemia was detected in CyA+ allograft diabetic recipients at day +195, in xenografts a hyperglycaemia was to be encountered. It is likely that CyA shows an additional diabetogenic effect in the pathogenesis in post-transplant diabetes after kidney transplantation. In our study a normoglycaemia was observed in ÇyA- diabetic xenografts at days +2 and + 195, whereas diabetic xenografts treated with CyA had hyperglycaemia. The role of CyA on IL-10 production was researched in CyA+ and CyA- allograft non-diabetic groups and a statistically significant difference was ft?detected. In pre- (day 0) and post-transplant (day +2) period a very strong positive correlation was found in CyA+ allograft diabrtic group. In the group CyA+ diabetic xenografts there was a complete negative correlation between glycaemia and IL-10 at day +2. Significant advances in the research of diabetes and transplantation immunology, especially on cellular and molecular mechanisms of islet graft recognition and rejection, will help to get more successful islet transplantations that will be mentioned among the life-enhancing and lifesaving therapies. 83