Warfarin kullanan bireylerin eğitim gereksinimleri
Educational needs of patients with warfarin
- Tez No: 261027
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, kalp hastalıkları nedeniyle warfarin kullanan bireylerin eğitim gereksinimlerini saptamak amacıyla yapıldı. Araştırmaya 2009 Şubat-Mayıs ayları arasında İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü servislerinde yatan ve polikliniklere başvuran 114 hasta alındı. Araştırmaya katılan bireylerde okuma-yazma şartı esas alınarak, araştırmacı tarafından bilgilendirildikten sonra bireylerden sözlü ve yazılı onam alındı. Literatür bilgilerinin ışığı altında oluşturulan anket formuna, uzman görüşü ve pilot çalışma ile son hali verildi. Elde edilen veriler yüzdelik ve ki-kare testiyle değerlendirildi. Araştırmaya katılanlarının %71,9'unu kadınlar oluştururken; %38,6'sını 60 yaş ve üstü hastalar oluşturdu. Bireylerin %41,2'sinin warfarin kullanım süresinin 11 yıl ve üzeri olduğu saptandı. Ayrıca bu kişilerin %77,2'si warfarin kullanımı ile ilgili eğitim almamışken, eğitim alanların %76,9'u ise hekim tarafından bilgilendirilmişti. Araştırmanın sonucunda; kalp hastalıkları nedeniyle warfarin kullanan bireylerin warfarin kullanım dozu, besin etkileşimleri, ilaç etkileşimleri, ilacın etkileri ve yan etkileri, günlük aktiviteler planlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve gelişebilecek acil durumlar hakkında eğitim gereksinimlerinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted with the aim of establishing the requirements to enlighten the patients with cardiac problems, who take warfarin. 114 patients hospitalized at the medical services of the Cardiology Institute of the İstanbul University between February and May, 2009 and/or who applied for admission at the polyclinics of the said Institute were the subject of the study. Based on the literacy status of the patients who took part in the study, the verbal and written consents of these patients were obtained after they have been duly advised on the subject. The inquiry form, prepared in line with data of the related literacy and based on experts advice, took its final form under a pilot work. The data so obtained were evaluated on a percentage basis and as per Chi Square test. Of the participants of the study, 71.9% were female and 28.1% male. Of these, 38.6% were 60 years of age or older and 41.2% had been taking warfarin for 11 years and over. While 77.2% had not been informed on the use of warfarin, 76.9% were advised by their medical doctors. By the end of the study, it was proven that the patients who took warfarin for their cardiac problems had ample information on the dosage of warfarin they used, on food interactions, medical interactions, drug effects and side-effects, adverse effects, on matters to take into consideration when planning daily activities and in cases of emergency likely to occur.