Spektrofluorimetrik yöntem ile gabapentin tayini ve farmasötik preparatlara uygulanması
Spectrufluorimetric determination of gabapentin in pharmaceutical preparations
  1. Tez No: 261030
  2. Yazar: ELİF KEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ TATAR ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gabapentin yapısal olarak ?-aminobutirik asit (GABA)'e benzeyen bir antiepileptik ilaç maddesidir.Bu çalışmada, gabapentinin miktar tayini için duyarlı bir spektrofluorimetrik yöntem geliştirilmiştir. Yöntem, primer ve sekonder aminlerin analizinde spesifik bir belirteç olan 4-fluoro-7-nitrobenzofurazan (NBD-F) ile gabapentinin türevlendirilmesine dayanmaktadır. Gabapentin ile NBD-F arasındaki reaksiyonun optimum koşulları incelendiğinde reaksiyonun pH 9,5 da 70 ?C de 30 dakika içerisinde belirteç/gabapentin mol oranı 6 olduğunda kantitatif olarak yürüdüğü belirlendi. Reaksiyonun tamamlanmasından sonra türev, asitlendirilmiş reaksiyon ortamından etilasetat ile ekstre edildi ve fluoresans şiddeti 521 nm dalgaboyunda (eksitasyon dalga boyu 458 nm) ölçüldü.Geliştirilen bu yöntem gabapentinin kapsüllerdeki miktar tayinine başarı ile uygulandı. Elde edilen sonuçlar, farmakope yöntemi (USP XXXII) ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. İki yöntem arasında ortalamalar ve standart sapmalar yönünden %95 olasılık düzeyinde anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Gabapentin is an antiepileptic drug which is structual analogue of ?-aminobutyric acid.In this study a sensitive spectrofluorimetric method has been developed for the determination of gabapentin. The assay involves derivazitation with 4-fluoro-7-nitrobenzofurazan (NBD-F) which is a specific reagent in the analysis of primary and secondary amines. Optimum conditions of the reaction between the drug and NBD-F were investigated and it was found that the reaction proceeds quantitatively at pH 9.5, 70 ?C in 30 min when the mole ratio of reagent to the drug was 6. After the completion reaction, the derivative was extracted with ethyl acetate from the reaction medium and the fluorescence intensity was measured at 521 nm with excitation at 458 nm.The developed method was successfully applied to the assay of gabapentin in capsulesand the results were compared statistically with those obtained by pharmacopeia method(USP XXXII). There is no significant difference between the two methods in the repect of mean values and the standard deviations at 95 % confidence level.