İç Anadolu bölgesinde üretilen beyaz ve kırmızı şaraplardaki histamin miktarı üzerinde bir araştırma
- Tez No: 28368
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İÇ ANADOLU BÖ'LÇESİNDE ÜRETİLEN BEYAZ VE KIRMIZI ŞARAPLARDAKİ HİSTAMİN MİKTARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Çüldane ŞAHİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Işıl FİDAN I993, Sayfa: 55 Jüri: Prof.Dr.Işıl FİDAN Prof.Dr. İsmet ŞAHİN Doç.Dr. Nuray KOLSARICI Bu çalışmada, İç Anadolu Bölgesinde bulunan Şarap İşletmelerinden sağlanan 28 adet şarap örneğindeki histamin miktarları, specktrofluorometrik olarak analiz edilmiştir. Beyaz şarap örneklerinde histamin miktarı 2.62-25.^7 m g/l kırmızı şarap örneklerinde ise 3.37-43.00 m g/l olarak belirlenmiştir. Bilin diği üzere, 0.3 mg/l (ppm) düzeyinde histamin katılan şarap örneklerinden % 83.5 ile % 90 arasında değişen oranlarda (x) Bu çalışma A. Ü. Araştırma Fonunca desteklenmiştir.histamin geri alınabilmekete, kullanılan bu yöntem için saptama limiti şaraplarda yaklaşık 0.05 m g/l olarak verilmektedir. öte yandan şarap örneklerinde alkol, genel asit, uçar asit, uçmayan asit, genel ve serbest kükürtdioksit tayinleri yapılarak, şarap analizleri yönünden Çıda Maddeleri Tüzüğüne, Şaraplarla İlgili Tüzük ve Şarap Standartlarına uygunluğu doğrulanmıştır. Araştırma sonucunda özellikle beyaz şaraplarda bentonit durultması ile Kistaminsiz şarap elde edilebileceği ya da, rr.iktarı öngörülen sınırın altına düşürülebileceği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Biyojen aminler, şarap, histamin, bentonit, biyojen aminlerin gıdadan ayrılması.
Özet (Çeviri)
ta ABSTRACT tu. page: 55 Jury: Prof. Dr. Işıl FÎDAN Prof.Dr.îsmet ŞAHÎN Assoc. Prof, Dr. Nuray KOLSARICI In this study, at total of 28 bottled wine samples, obtained from the different wine factory of Middle Anatolian Region were analysed for histamine by spectrofluorometer. A cording to the results, histamine levels of samples were found betwen 2. 62-25. Zj mg/l for white wines and 3.37-43.00 r.ig/l for red wines. Histamine were recoverd at 83.5 % to 90 % from wine samples spiked at the 0.3 mg/l level the detection limit cf (x) This research supported by.A.U.of Research Fund.tv used method for wines was about 0.05 nig/l. In addition, wine samples was tested for alcohol content, total acid, evaporating acid, non-evaporating acid, total and free sulphur dioxide and it was observed that all the samples are partially in confirmity with the Food Stuff Regulations, Regulations Concerning Wines and Wine Standards. At the and of the study, it was detected that to produced no n- histamine wine and stables the bentonite for especially white wine or to decline the quantities of limits. KEY WCRDS: Biogen amines, wine, histamine, bentonite, food related of Biogen amines.