Hemisfer lateralizasyonu belirlenmiş KTU Tıp Fakültesi 1. ve 2. sınıf öğrencilerinde arcus longitudinalis medialis yükseklikleri ile art.talocruralis ve art.metatarsophalangealis I'in transvers eksendeki hareketlerinin karşılaştırılması
Comprasion of medial longitudinal arch heights and movements of ankle joint and metatarsophalangeal joint 1 on the transvers axis among hemispheric lateralization designated KTU Medical School first and second year students
- Tez No: 261053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HALUK ULUUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma 22 Eylül 2008 ile 22 Ekim 2009 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi.Araştırmaya 18-25 yaş aralığında olan KTU Tıp Fakültesi 1. ve 2. sınıf öğrencilerinden katılmayı kabul eden 65'i kız, 77'si erkek olan 142 gönüllü denek dahil edildi. Denekler ?Aydınlatılmış Onam Formu? doldurarak yazılı olur verdiler. Gönüllülere birinde kişisel bilgilerin, diğerinde el ve ayak tercihinin sorgulandığı iki anket uygulandı. El ve ayak tercihinin tespit edildiği anketin sonuçlarına göre bireylerin baskın olan ve olmayan tarafları belirlendi. Çalışmada her bir bireyin her iki ayak bileği (art. talocruralis) hareket açıklığı (dorsifleksiyon, plantar fleksiyon) ve her iki ayak başparmağı (art. metatrasophalangealis I) ekstansiyonu universal gonyometre kullanılarak ölçüldü. Her iki ayak arcus longitudinalis medialis yüksekliği ?Navicular Drop Test? kullanılarak ölçüldü. Deneklerin boy ve kiloları ölçülerek ölçümsel değerler elde edildi. Ölçümleri yapan fizyoterapist tüm aşamalardan sorumlu tutulmuştur ve çalışmanın tarafsızlığını korumak adına bireylerin baskın olan ve olmayan tarafları hakkında hiçbir bilgiye sahip değildi. Anket değerlendirmesi ile ölçümler birbirinden bağımsız olarak yapıldı. Ölçüm ile elde edilen değerler; kız ve erkek bireylerde ve bireylerin toplamında olmak üzere baskın olan ve olmayan taraflar şeklinde değerlendirildi. Baskın olan ve olmayan taraflar arasında yapılan ölçümler açısından farklılık bulunmadı. Ancak vücut ağırlığının arcus longitudinalis medialis'i doğrudan etkilediği ve kız bireylerde ayak bileği eklem hareket açıklığının erkek bireylerden daha fazla olduğu bulundu.Çalışmamızda; arcus longitudinalis medialis, art.talocruralis ve art.metatasophalangealis I'in biyomekaniksel açıdan değerlendirmesinde bireyin baskın olan ve olmayan her iki alt ekstremitesi de göz önünde bulunduruldu. Ayak plantar yüzeyinde ve vücut biyomekaniğinde de değişikliklere neden olabilen medial longitudinal arkın değerlendirilmesinde dominansinin de değerlendirilmesi tanı koyma, tanıya uygun tedaviyi gerçekleştirmede ve spor sakatlıkları sonrası rehabilitasyona yön vermede yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Anatomy Department between 22nd September and 22nd October 2009.One hundred and forty-two volunteers (65 female; 77 male; ranging, 18-25 years) from Karadeniz Technical University Faculty of Medicine (first and second year classes) were included in the study. All participants gave their written informed consent. Two questionnaires (demographics form and hand-leg dominancy form) were filled up by the participants. Then, hand and leg dominancy of the participants were described according to the hand and leg dominancy questionnaire?s results. In the study, range of motion (dorsi flex. and plantar flex.) of ankle joint (art. talocruralis) and extension of the hallux (art.metatarsophalangealis I) were measured using a universal goniometry in both sides of each participant. Height of the medial longitudinal arch (arcus longitudinalis medialis) of the feet was evaluated using the Navicular Drop Test. Height and weight of the participants were also measured and recorded. All measurements and records were performed by a physical therapist (PT) and the PT had no any information about the participants? hand and leg dominancy. The questionnaires and all measurements were performed in different occasions. The data (dominant and non-dominant) belonging to the female and the male participants were calculated comparing the sexes. Statistical analyses were done comparing the results of art. talocruralis, arcus longitudinalis medialis, and the hallux?s extension of the dominant and the non-dominant sides of the participants. No significant differences were found between dominant and non-dominant sides except in some measurements. The female participants showed better scores in terms of range of motion measurements of the ankle joints than the males. Also, it was found that weight had a direct effect on the arcus longitudinalis medialis.The results obtained from this study indicate that to evaluate the arcus longitudinalis medialis is very important issue to make the right diagnostic exam, to plan the most suitable treatment program and to inducement rehabilitation program after sports injuries.